Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Doğru Nefes Tekniklerinin Hayatımızdaki Rolü

“Nefes”  yaşamın kendisidir. Doğduğumuzda ilk nefesimizi alır, son nefesimizi vererek yaşamımızı noktalarız. Esas önemli olan bu aradaki nefes alışverişlerimizdir çünkü nasıl nefes aldığımız yaşam kalitemizi belirler. Doğduğumuz ilk yıllarda doğal nefes alıp vermeyi çok iyi biliriz fakat büyümeye başladıkça ebeveynlerimizi taklit ederek ve öğrenmeye başladığımız kalıplar, korkular dolayısıyla doğru nefes almayı unutmaya başlarız ve alışkanlıklarımız değişir.

Gerçekten nefes alıp vermeyi profesyonel bir şekilde öğrenmenin gerekli olup olmadığı konusunda kafanızda soru işaretleri var ise kendinize şu soruları sorabilirsiniz;

  • Gerçekten sağlıklı mısınız?
  • Yaşamak istediğiniz yaşamı yaşayabiliyor musunuz?
  • Hayatınızı dilediğiniz gibi yönlendirebiliyor musunuz?
  • Huzurlu musunuz?
  • Yaşınıza göre genç, güzel ve dinamik görünüyor musunuz?
  • Konuşma şekliniz anlaşılır mı?
  • Gün içinde sık sık yaşama sevincini ve coşkusunu içinizde hissedebiliyor musunuz?
  • Duygularınızın kontrolü sizde mi yoksa olaylar çerçevesinde sürekli değişken mi?
  • Düşüncelerinizi kontrol edebiliyor musunuz?

Nefesi ile çalışan bir kişi göğüs, diyafram ve bütünsel nefes çalışmalarını yaşamına kattıktan sonra duygu, düşünce ve fizik bedenleri üzerinde inanılmaz değişiklikler yapabilir. Çabasız bir şekilde kendi potansiyelini ortaya çıkarmak, kendi gerçekliğini yaratmak, kendi gücünü keşfedip, arzulanan bolluk, bereket, neşe, sağlık, tatmin, aşk, mutluluk, başarıyı oluşturmak bunlardan sadece bazılarıdır.

Özellikle nezle, bronşit, faranjit, grip gibi mikrobik rahatsızlıklarla horlama, hıçkırık, reflü gibi nefes alma bozukluklarına bağlı rahatsızlıklar, kalp ve damar rahatsızlıkları, kanserojen oluşumlar yeterli oksijenin dokulara servis edilebilebilmesi ile ortadan tamamen kalkarlar. Organ ve hücrelerimizin görevlerini mükemmel bir şekilde yerine getirmeleri, ihtiyaçları olan enerjinin yani oksijenin temin edilmesi ile ilgilidir. En çok oksijene ihtiyaç duyan organ akıl ve ruh sağlığımızdan sorumlu olan beynimizdir.

Dünyaca ünlü bazı doktorlar ve klinikler tarafından tedavi süreçlerine alınmaya başlanan “Nefes Egzersizleri” özellikle ruhsal ve psikolojik rahatsızlıkların ve stres yüklü, depresif ve endişeli bir zihnin şifalanmasında ciddi rol almaktadır.

Doğru ve sağlıklı olan nefes derin alınan ve uzun verilen nefestir. Kontrol sorunu olan bir kişi hızlı ve yüzeysel nefes alıp verir. Endişeli kişilerin ise nefesi, yavaşlayan ve hızlanan düzensizliktedir. Hırslı kişilerin nefesi kısa ve serttir.

Şimdi bir nefes alın, işte bu kadar basit. Zaten bunu her gün yaklaşık 24.000 kez yapıyorsunuz. Yaşamımızın tamamı buna bağlıdır. Aç ve susuz bir süre yaşayabiliriz fakat oksijensiz sadece 2-3 dakika yaşayabiliriz. Nefes alışverişi, tüm bedeninize güç veren bir sistemi yönetir. Her hücre, her sistem onun verdiği enerjiye muhtaçtır. Bu sistemin ayarlarıyla oynamayın.

Hepinize sağlıklı ve bol oksijenli günler dileğiyle…

Billur Erez

 

şenay yangel imza

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık