Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

8 Ağustos Aslan Yeni Ayından Kova Dolunayına Kadar Geçmişi Şifalandırın

Geçmişi bırakmak zor olabilir. Zor bulduğumuz olaylar, inançlarımızdan aldığımız kararlara ve dünyayı nasıl algılamayı seçtiğimize kadar günlük yaşamımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bırakması zor olabilecek bazı geçmiş olaylara örnekler:

Samimi ilişkiler
Algılanan başarılar veya başarısızlıklar
Hatalar veya pişmanlıklar
Üzücü veya rahatsız edici olaylar
Bu yazıda, geçmişteki travmalardan ve acılardan nasıl kurtulacağımıza, bunu yapmanın neden zor olabileceğine ve belirli durumlar için bazı ipuçlarına bakacağız.

Geçmişi Bırakmak Neden Zor?
Yaşam deneyimleri bizi çeşitli şekillerde etkiler. Bazı insanlar zor bir deneyimden sonra devam etmeyi kolay bulurken, diğerleri bu deneyimlerin zihinsel sağlıkları üzerinde kalıcı bir etkisi olduğunu bulur.

Geçmişteki belirli olayları geride bırakmakta zorlanan insanlar travma yaşamış olabilir. Travma, kayıp, tehlike veya derin utanç gibi herhangi bir sıkıntı verici deneyimden kaynaklanabilecek bir tür psikolojik yaradır.

Bazı insanlar ruminasyon veya aynı şeyler hakkında aşırı düşünme eğilimi yaşarlar. Ruminasyon, sorunları çözmeyi zorlaştırabilir ve böylece insanların ilerlemesini engelleyebilir. Depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) ortak bir özelliğidir.

Gelecekte incinmekten kaçınmak için bilinçsiz bir arzu nedeniyle geçmişin olayları üzerinde duranlar da var.

Geçmişten Nasıl Vazgeçilir
İşte kendinizi geçmişten nasıl kurtaracağınıza dair bazı öneriler...

Bırakmak için bir taahhütte bulunun
Bırakmanın ilk adımı, bunun gerekli olduğunu anlamak ve buna hazır hissetmektir. Bu, farklı insanlar için farklı zamanlarda olabilir, ancak bir kez karar verdiğinizde, güçlendirici olabilir.

Duyguları hisset
Geçmiş olayların anıları, karmaşık veya güçlü duygular uyandırabilir. Bu duyguları, onlarla savaşmaya veya düzeltmeye çalışmadan koşulsuz olarak hissetmenize izin vermek, olanları işlemek için önemli bir adımdır. Bu zor olabilir, bu nedenle bu duyguları günlük gibi güvenli bir yerde, güvenilir bir arkadaşla veya bir terapistle ifade etmek yardımcı olabilir.

Kızgınlığı Bırakın
Geçmişteki bir olayı unutmak için mücadele edenler arasında çözülmemiş öfke, ihanet ve küskünlük duyguları yaygındır. Öfke ve kırgınlık, travma sonrasında veya TSSB'nin ilişkili bir özelliği olarak da ortaya çıkabilir.

Bu duyguyu yönetmek için atılması gereken bazı ek adımlar, öfkeyi güvenli bir şekilde ifade etmeyi içerir. Öfke bir duygu ve fizyolojik bir durum olsa da, saldırganlık bu duygular üzerinde - genellikle zarar verecek şekilde - harekete geçmeyi içerir. Öfkeyi güvenli bir şekilde ifade etmek mümkündür. Örneğin şunları deneyebiliriz:

Duygularımızı kağıda yazıp sonra atmak
Duygularımızı sanat, müzik veya diğer yaratıcı hobilerle ifade etmek
Koşu gibi egzersiz veya spor yapmak
Kontrol Etmeye Çalışmaktan Vazgeçin
Kontrolü bırakmayı öğrenmek şunları içerebilir:

Kontrol ihtiyacının neden var olduğunu belirlemek ve kişinin kontrolü “kaybederse” ne olacağına dair inançları araştırmak
Kontrol ihtiyacını tetikleyen duygu veya olayları belirlemek ve bunlarla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkmanın yollarını düşünmek
Bir görevi başka birine devretmek gibi küçük, yönetilebilir adımlarla kontrolü bırakma alıştırması yapmak
Korku yerine sevgiye dayalı kararlar vermeye başlamak
Zamanla bu, mutlu olmak veya sorunları çözmek için olayları kontrol etmemize gerek olmadığını kendimize kanıtlamamıza yardımcı olabilir.

Farkındalık pratiği yapın
Farkındalık , bizi şu anda olup bitenlere odaklanmaya teşvik eden bir beceridir. Mindfulness pratiği yapmanın bazı yolları şunlardır:

Leziz bir yemeğin tadı veya tendeki güneşin sıcaklığı gibi küçük sevinçleri fark etmek
Doğada vakit geçirmek, aklın her dolaştığında dikkati çevreye geri getirmek
Müzik aletleri çizmek veya çalmak gibi dikkatli, yaratıcı hobilerle meşgul olmak
Farkındalık meditasyonu uygulamak. Farkındalık meditasyonunu deneyen yeni başlayanlar bu yöntemi deneyebilir:
Dikkatiniz dağılmadan sessiz bir yerde oturun
Gözlerini kapat ve birkaç derin nefes al
Nefes almaya ve nefes vermeye odaklanın
Geçmişle ilgili düşünceler ortaya çıktığında, odağı tekrar nefes almaya döndürmeden önce bir an için onlara izin verin.
Öz şefkat pratiği yapın
Öz-şefkat, kişinin kendine nezaket, özen ve bağışlama ile davranmasını içerir. Kendi konuşmamızı değiştirerek öz-şefkat pratiği yapabiliriz. Bu, düşüncelerimizin ne zaman kritik hale geldiğini fark etmeyi ve onları daha bağışlayıcı alternatiflerle değiştirmeyi içerir. Bir öz-şefkat günlüğü tutmak ya da olumlamalar ya da mantralarla çalışmak bu beceriyi uygulamanın iyi bir yolu olabilir.

Affetmeye Açık Olun
Affetmek, başkalarının zararlı eylemlerine göz yummak veya özürlerini kabul etmek anlamına gelmez. Bunun yerine affetmek, birinin davranışlarının zarar verici olduğunu kabul etmek ve aynı zamanda iyiliğinize fayda sağlamak için öfkeyi bırakmak anlamına gelebilir.

Başkalarını affetmek veya kendini affetmek için çalışmak zaman alabilir . Duygusal acıyı işlemeyi, buna neyin sebep olduğunu anlamayı ve affetmek için ne gerektiğini düşünmeyi içerebilir.

Geçmiş İlişkilerden Nasıl Vazgeçilir?
İnsanlar birbirleriyle derin bağlar kurduklarından, ilişkileri bırakmak özellikle zor olabilir. Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, insanlar bir ilişkiyi bırakmak için aşağıdakiler gibi ek adımlar atabilir:

Eski ortaklarla teması geçici veya kalıcı olarak sınırlamak
Onları sosyal medyada gizlemek gibi hatırlatıcıları azaltmak
Sınırları belirlemek ve saygı duymak
Kişisel bakım ve kişisel gelişim için zaman harcamak
İlişkinin dışında nelerin mümkün olduğuna odaklanmak
Ne Zaman Yardım Alınır
Özellikle çözülmemiş duygusal acı yaşadıysanız, geçmişi bırakmak her zaman kolay değildir. Geçmişi bırakmak, zorlu ve olumsuz düşünce ve duyguların haftalar veya aylarca sürdüğünü kanıtlıyorsa, bir terapiste, enerji şifacısına görünmeyi veya doktorunuzla konuşmayı düşünün. Destek aramaktan korkmayın! 

şenay yangel imza

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık