Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Sümer Gökyüzü Haritası

SÜMER GÖKYÜZÜ HARİTASI M.Ö 3300 yılına ait günümüzde keşfedilmiş en eski yıldız haritası. Takım yıldızları gezegenler güneş ay ve
Yuvarlak taş döküm tablet, 19. yüzyılın sonlarında Irak'ın Nineveh kentindeki Kral Ashurbanipal'in M.Ö. 650 yer altı kütüphanesinde bulunmuştur.  Uzun süre Asurlulara ait  olduğu düşünülen  tablet yapılan araştırmalar ile M.Ö. 3300 yılında Mezopotamyanın gökyüzü konumu ile bilgisayar analizlerinin eşleştirilmesi ile  antik olduğu kanıtlanarak, Sümer kökenli olduğu ortaya çıkmıştır. Tablet bilinen en eski astronomik araç olan "Astrolabe" dir. Kenarlarında işaretlenmiş ölçü birimleri ile bölünmüş, disk şeklinde bir yıldız şemasından oluşur.

Ashurbanipal kütüphanesi tarihe geçen ilk örnek olmuştur. Kral, bu kütüphanede çeşitli bilgi kaynakları içeren çok sayıda kil tableti toplamıştır. Binlerce eser ve parçalara sahipti; bunların birçoğu Londra ve dünyanın çeşitli müzelerinde barındırılmaktadır. Ne yazık ki, bu tabletteki düzlem küresinin hatırı sayılır parçaları eksik tir. (yaklaşık% 40) kadarı , Modern bilim adamları tarafından halen araştırılmakta olan British Museum koleksiyonunda No K8538'deki ("Planisphere" olarak da bilinir) çivi yazılı tablet sofistike Sümer astronomi ve astroloji adına olağanüstü kanıtlar sunmaktadır.

TÜRK MEDENİYETLERİNDE ASTROLOJİ ASTRONOMİ ve MÜNECCİMBAŞILIK TARİHİ Kitabımdan

şenay yangel imza

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık