Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Sani Dosa Sade Sati

Vedik Doğum Haritasında Sani Etkisi o kişinin hayatının korku ve endişe içinde geçmesine sebebiyet verir. Satürn’ün son on yıllık etkisi boyunca bir şeylerden kolayca pes etmeye, Satürn’ün bize yaptığı baskıya kolayca boyun eğmeye hazır bir hale gelip gelmediğimizi düşündüm. Satürn’ün bir doğum haritasındaki etkisi bizden bazı şeylerin alınmasına sebep olup, gecikmelere neden olabilir, hatta hayatımızda bazı şeyleri mahvederek, mahrumiyete, kısıtlanmaya, zafiyet ve takatsizliğe, utanca, insanın küçük düştüğü durumlarda kalmasına ve hastalıklara sebep olabilmektedir. Satürn mahadasaları (büyükdasaları) haritanın tamamına etki edecek hasarlar vermeyebilir ve Satürn geçişleri insanın toplum içindeki yerinin (statüsünün) yükselmesini de sağlarken sorunların artmasına da neden olabilir.

Satürn’ün en korkutucu geçişi, hayatımızı gayet dramatik bir şekilde mahvedebilecek ve yeniden şekillendirebilecek olan "Sade Sati" ya da yedi buçuk yıllık Satürn geçişidir. Bu Satürn’ün doğum ayının ardından gelen burçta olması, ya da doğum ayının üzerinden veya doğum ayından sonraki ikinci evden geçmesi sırasında gerçekleşir. Ancak diğer kaynaklara göre, Satürn doğum ayından sonraki dördüncü evden geçerken, özellikle de ev hayatı, anne ve kişinin içsel huzuruna zarar verebilir. Satürn’ün zararlı bir geçişi daha vardır, Ashtami Sani adı verilen sekizinci evden geçişi. (Satürn’ün hayırlı olduğu söylenebilecek sadece üç tür geçişi vardır). Doğal olarak, ashtakavarga noktaları yüksek olduğunda bu geçişler daha az zarar verir.

Genellikle, Satürn geçişleri tahammül edilebilirdir ancak Satürn geçişlerinde çok işe yarayabilecek bir kaç tane devasal tedbir vardır.

Bunlardan birisi K.T. Shubhakaran'nın Nakshatras metinlerinde geçen özel bir mantranın tekrarlanmasıdır.

VAKRATUNDA MAHAKAYA SURYA KOTI SAMA PRABHA NIRVIGHNAM KURU ME DEVA SARVA KARKEYSHU SARVADA (bunu bir kez yineleyen bu bir Ganesh mantrasıdır.)

CHATURBHUJO BHANACHAPA KHADGA HASTHO VARAPRADAHA GRUDHARVAHANO GATHO NITHYAM SANKOROTHU SANAISCHARAHA. Bunu on bir kez tekrarlayın.

Bunu zorlayıcı Satürn geçişleri sırasında HER GÜN tekrarlayın.

Satürn geçişleri için yine bir başka iyi bir devasal tedbir de aşağıdakileri almaktır:

Yarım kilo yeşil mercimek
Yarım kilo hardal tohumu yağı (hardal tohumu aromalı yağ da olabilir)
Yeni bir parça siyah kumaş
Bir kaç demir çivi

Bunların hepsini OM PRAM PREEM PROUM SA SHANI YA NAMAHA gibi bir Satürn mantarsını 108 kez yazdığınız bir kağıtla birlikte bir kesenin içinde karıştırın. (Mantranın Devanagari yazısıyla yazılması şart değildir).

Bu paketi hazırlamak için en iyi zaman ayın büyüme fazında olduğu bir Cumartesi akşam üzeri güneş batmadan bir saat öncedir. Bu materyalleri bir plastik torbaya ya da güneş batmadan bir saat önce bir dereye koyun. Bu Satürn için kendin yap şeklinde bir adaktır ve Satürn’ün sizden yana olması için ona bir nevi bir ibadettir.

Satürn’le doğrudan yüzleşip kazanmak için Hanuman mantraları tavsiye edilir. (Sani’nin Hanumanla etkileşimi için Robert Svoboda'nın THE GREATNESS OF SATURN (SATÜRN’ÜN YÜCELİĞİ) kitabına bakınız). Aşağıda yer alan da mükemmel bir Hanuman mantrasıdır:

Om Hoom Hanumate Rudratamakaye Hoom Phut Swaha.

Satürn için göz attığım farklı metinlerdeki başka iki devasal tedbir de, Satürn’ün etkisini bertaraf etmek için gayet basit tedbirlerden bahsedilmektedir. İlki ÇOK basittir. Kapınızın üstüne bir nal asın. Gayet işe yarıyor. Hindistan’daki bazı fakir köylerde kullanılan bir başka teknik de (bu bilgi için Dr. Dinesh Sharma’ya teşekkürler) tavus kuşu tüyü takmaktır. Bu tekniğin etkili olmasının nedeninin tavus kuşunun Subramanya Dağı’nı, Shiva'nın oğlunu temsil etmesi olduğunu düşünüyorum. Subramanya, Hanuman gibi, tam olarak görünemez ve tıpkı Hanuman gibi Mars için bir tanrısal varlık olarak addedilir.

Bazı insanlar, Satürnle doğrudan yüzleşmekten hoşlanmazlar. Ancak, Hanuman yagnalarının yan etkili Satürn geçişlerinde I harika olacak kadar sıradışı sonuçlar doğurduğuna şahit oldum ve etrafta Hanuman resimleri tutmak ve Hanuman mantraları yinelemek sadece yan etkili Satürn geçişlerinde faydalı olacaktır.

RAHU Sorunları

Bir çok insan Rahu dönemlerinin ya da geçişlerinin ne kadar zarar verici olabileceğinin farkında değildirler. Rahu insanın hayattan hiç de mutlu olmamasına sebep olabilir ve herhangi bir açıdan geçişinde büyük bir mutsuzluğa ya da tatminsizliğe yol açabilir. Rahu ya da Ketu dedikoduya, kara büyüye, ani sinirsel patlamalara, kıskaçlığa, zehirlere ve hastalıklara sebep olabilir. Aynı zamanda psişik güçlerin ya da hayaletlerin saldırısının ortaya çıkmasını da sağlayabilir. Ne mutlu ki, Rahu her ne kadar ağır sorunların ortaya çıkmasına sebep olsa da, bu türden sorunlarla baş etmenin oldukça kolay yöntemleri vardır.

Feng Shui aynaları, cadı topları (bunlar negatif enerjiyi yakalayıp içlerine hapseden kahverengi cam kürelerdir); Drishti yantraları ve diğerleri gibi "koruyucu nesneler" bu düğümler nedeniyle ortaya çıkan belalarla baş etmede çok yararlıdır.

Bana Güney Hindistan’lı bir rahibin (Sathashivam Sivacharya) genellikle Rahu’nun hükmünde olan kötü şansla başa çıkmak için öğrettiği çok etkili bir tekniği daha paylaşmak istiyorum:

Biraz kanyak alın (özel bir türü olması gerekmiyor. Bunu pişirilmemiş pirinç taneleriyle birlikte bir cam şişeye koyun (küçük bir cam kavanoz da olabilir). Yeni ayın olduğu bir gece bu kavanozu bir dört yol ağzına götürün. Kavanozu kırıp arkanızı dönüp gidin. DÖNÜP GİDİN VE SAKIN ARKAYA BAKMAYIN.

Bu kötü şansı ve dedikoduları def eder. Kanyak ve kırılan pirinç kötü ruhları en güçlü oldukları anda çeker ancak kırılan cam onları bir ay boyunca uzak tutar. Bu kötücül enerjilerin en çok ortaya çıktığı dönemin ayın en karanlık olduğu dönemde ortaya çıktığını unutmayın. Şişeyi kırmak kötü kalıpları hasarlı bir şekilde geride bırakır. Geriye dönüp bakmak onları tekrardan hayatınıza girmeleri için cesaretlendirir. Bu teknik çok işe yarar.

İşte size, Rahu’nun daha olumlu özelliklerini teşvik etme konusunda çok etkili olduğunu gördüğüm Shiv Raja Sharma'nın metni, The Mystery of Rahu in a Horoscope (Rahu’nun bir Burçtaki Gizemi s. 3, 1995, Sagar Yayınları)’ndan çok özel bir Rahu mantrası:

Rahurdnava Mantri Cha Simhikachittananda Ardhakaya Sada Krodhi Chandradity Vimardana
Simika (annesi)’ne mutluluk veren, kötü ruhların icra vekili, yarı cisimli, Rahu Güneş ve Ayın işkencecisidir
Roudro Rudrapriyo Daitya Swarbhanurbhanur Bheetidah
Graharajah Sudhapayi Rakatishyabhilashuka Korkuç görünüşlü, İlah Shiva’nın müridi, gezegenlerin kralı, nektar içtiği için ölümsüz olan, Güneşi bile korkutan Rahu kendisine geceleri ibadet edilmesinden mutlu olur.
Kaaldrishti Kaalroopa Shri Kantha Hriyadasraayah
Vidhuntudah Saimhikayo Ghorarupo Mahabalah Onu görmek ölüm getirir; bakışları ölümcüldür; İlah Neelakantha’nın kalbinde yaşar: aya parıltısını kaybettirmiştir. Simhika’nın oğlu güçlüdür.
Grahapeedikaro Dranshtri Rakta netro madodarah
Panchavimsati Namaani Smritava Rahum Sadanarah Güneşlere işkence edenin gözleri kan çanağı gibi kıpkırmızı gözleri, koca bir karnı vardır (onu tatmin etmek zordur): bunlar Rahu’nun yirmi beş adıdır.
Yah Pathet Mahati Peeda Tasya Nashyati Kevalam
Arogyam Putramtulam Shriyam Dhanyam Pashumtata Bu isimleri sayan onları zikretmekle tüm sorunlarından kurtulur, oğulları olur, sağlığı iyi olur, zengin olur, ekinleri bereketli, öküzleri sağlıklı olur.
Dadati Rahustasmai Yah Pathet Stotram Utttamam
Satatam Pathet Yastu Jeevat Varsham Shatam Narah Bu stotra’yı zikreden’in dilekleri devamlı kabul olunur ve yüzyıl yaşar. Bu ilahiyi okumanın meyvesi budur.

Mars Istırabını Yumuşatmak için Kullanılabilecek Devasal Tedbirler

Bir doğum haritasındaki Mars ıstırabı, Mars’ın belli evlerdeki yerleşimi nedeniyle genelde öfke, bunalma ve garez kaynaklı geniş yelpazeye yayılan bir sürü sorun ortaya çıkarır. Bu, Güney Hindistan’da üzerinde çok durulan bir konudur, seçkin bir astrolog olan, merhum B.V. Raman’sa Muhurtha metninde bu durumun fazlaca önemsendiğini ifade eder. Ancak, Mars’ın yan etkilerinden kaçınmak için uygulanabilecek bazı prosedürler vardır.

Tanıdığım bir Vedik astrologun doğum haritası ilk evliliğinin karısının mahvıyla sonuçlanacağını işaret ediyordu. (Hikâyesinden bahsetmek için kendisinden izin almadığım için burada adını zikretmeyeceğim). Düğün günü, iki evlilik yapmıştı, önce bir kayayla evlenmişti! Sonra taşın bertaraf edilmesini sağlayıp, insan eşiyle evlendi.

Marsın yan etkilerinin, bir rahip tarafından kutsanmış bir parça bakırı bu bakırı akan bir suya atarak ya da gömerek azaltılabileceği söylenir. Yapılabilecek başka şeyler de Kartikeya, Skanda, Subramanya ve Mars görünümlerine kırmızı mercimek sunmaktır. Marsın yan etkilerinden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri de yoga, uzak doğu dövüş sanatları, sert sporlar ya da düzenli olarak meditasyon yapmaktır. Belli bir disiplin çerçevesinde saldırgan enerjilerin yumuşatılabileceği bir aktivite yapmak Mangala enerjisinin olumlu bir şekilde tezahür etmesini sağlar.

Mars okült uygulamalara en az yanıt veren gezegendir, bunun nedeni büyük ihtimalle Mars’ın bir mantık, akıl yürütme, tartışma ve savaş gezegeni olup, ikna edilmeye yanaşmamasıdır. Aktivite Mars için önemlidir ve bu gezegen enerjik disiplinlere iyi bir şekilde yanıt verir.

Sistemsel Yaklaşımlara göre Gezegenlerin Yan Etkilerine Karşı Alınabilecek Devasal Tedbirler
Hindistan’da “Sistem Yaklaşımı” astroloji ekolünü kuran bir Hintli astrolog olan V. K. Choudhry, gezegenlerin görünümleri ve yan etkilerine dayanan bir dizi devasal tedbir geliştirmiştir. Choudhry bu bahsi geçen astroloji sistemi dayanak alındığında yan etkisi olduğu görülen gezegenler için bazı devasal tedbirleri salık vermektedir. En önemli önermesi, geleneksel Parasara astrolojisinde verilen tavsiyelerin dışında farklı bir şerri gezegen grubuna işaret etmekte ancak bunlar için salık verilen devasal tedbirlerin uygulanmasına çok iyi yanıt vermektedirler.

Yükselenlere göre şerri işlevleri olan gezegenlerin listesi aşağıdaki gibidir:
Koç - Merkür
Boğa - Mars, Venüs ve Jüpiter
İkizler - Yok
Yengeç - Jüpiter ve Satürn
Aslan - Ay
Başak - Güneş, Satürn ve Mars
Terazi - Merkür
Akrep - Venüs ve Mars
Yay - Ay
Oğlak - Güneş ve Jüpiter
Kova - Ay ve Merkür
Balık - Güneş, Venüs ve Satürn

Jyotish öğrencilerinin bir başka astroloji sistemi daha öğrenmesini öneriyor değilim ancak bahsi geçen yükselenlerin olası yan etkilerini azaltmak için bu gezegenlerin dasalarına dikkat edilmesinin akılcı olacağını gördüm. Başka gezegenlere yan etkide bulunmaları diğer gezegenlerle bir kavuşum ya da görünüm oluşturduklarında söz konusu olabilmektedir.

SA tarafından her gezegen için önerilen devasal tedbirler aşağıdaki gibidir:

Güneş: Bir ineğe 15-20 gram palmiye şekeri katılmış bir avuç ıslak buğday verin ya da babanıza hizmet edin veyahut yaşlı ve ihtiyaç sahibi/müşkül durumdaki bir insana yardım edin

Ay: Bir ineğe hamur gerin ya da annenize hizmet edin veyahut da yaşlı kadınlara

Mars: Sabah on dakika dua edin ve küçük erkek kardeşinize ya da hizmetkarınıza incelikli davranışlar gösterin

Merkür: Bir ineğe 2 kg. taze ot verin ya da fakir ve ihtiyaç sahibi çocuklara yardım edin

Jüpiter: Kuşlara bir bundi laddu (sarı renkli bir tatlıdır) verin ya da hocanız veyahut öğretmeninize hizmet etmeyi önerin

Venüs: Kuşlara beyaz renkte tatlılar verin ya da müşkül durumdaki kadınlara yardım edin.

Satürn: Kuşlara basit tuzlu yiyecekler verin ya da fakirlere yardım edin.

Rahu: Kuşlara kahverengi tatlılar verin ya da yaşlı ve müşkül durumdaki insanlara veya cüzzamlılara yardım edin

Ketu: Sokak köpeğine yemek verin ya da ruhani alanda çalışmalar yapan bir kişiye hizmet veya yardım edin

Bu tedbirlerin her gün sabah yıkandıktan sonra, kahvaltıdan önce yapılması gerekmektedir.

Choudhry aynı zamanda kendi astroloji sistemine dayanarak yükselenler burçlar için Kavachaların (yantralar ya da tılsımlar) kullanılmasını önermektedir. Tasarımlar genellikle görece dolambaçsızdır, özünde nümerik karelerden oluşur. 135/8M, Model Town, Gurgaon, 122001 adresinden kendisinden temin edilmesi ya da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir kuyumcu tarafından yapılmaları mümkündür. SA teknikleri konusunda uzman astrologlarla irtibata geçmek isteyen kişiler ACVA üyesi David Hawthorne’la iletişim kurabilir (David’in iletişim bilgilerine Iowa ACVA kataloğundan ulaşılabilir).

Lal Kitab

Lal Kitab, özünde avuçiçi okumaya dayalı Urduca bir metindir, ancak ayrı bir astroloji sistemi olarak da düşünülebilecek anormal bir gezegen yorumu örüntüsü vardır. Lal Kitab’da, tutulmuş gezegenler kendilerine etki etmezler ancak başka gezegenlere zarar verirler. Ayrıca "yapay gezegenler " ya da iki gezegenin kavuşumuyla bir başka gezegenin etkisine benzer bir etki yarattıklarını anlatan bir sistemi de vardır. Örneğin, Merkür ve Venüs bir haritada kavuşumdalarsa, Güneşin gösterdiği etkiyi gösterirler, Güneş ve Jüpiter kavuşumu varsa, Ay gibi etki ederler. Lal Kitab’da anlatılan okuma teknikleri üzerinde kimsenin araştırma yaptığını görmedim. Kendi haritamda bu kavuşumlara baktığımda, dürüstçe doğruluk payı olduğunu gördüğümü söyleyebilirim ancak bunu yapılabilecek en yüzeysel analiz sonucunda söylemiş olurum.

Ancak Lal Kitab’ın bir başka önemli yanı, hangi gezegen hatta gezegen kavuşumları için nelerin kutsal olduğuna dair inanılmaz detaylı bilgiler veriyor olmasıdır. Bu bağlamda, gezgenlerin işaret ettikleri ve alınabilecek devasal tedbirleri aşağıdaki gibidir:

Güneş Buğday, Kızıl Bakır (Vishnu’ya ibadet)
Ay Pirinç, Süt, Gümüş (Shiva’ya ibadet; kişisel ilah)
Mars Kırmızı Mercimek (Hanuman’a ibadet)
Merkür Sarı Maş Fasulyesi (Moong not pulse) (Durga’ya ibadet)
Jupiter Sarı Maş Fasulyesi, Altın (Worship of Vishnu)
Venus Kaymak, kafur, İnciler (insanları doyurmak)
Satürn Yeşil Mercimek; Demirci (Kral’a ibadet)
Rahu Hardal; Safir (kızlara talip bulmak)
Ketu Bakire bir ineği adak olarak vermek;

Lal Kitab’daki devasal tedbirler, bir gezegenin on iki evden birinde tutulmuş olması durumunda sebebiyet verebileceği yan etkiler için gayet kesin ve apaçık tavsiyelerde bulunmaktadır. Bunlar burada listelenemeyecek kadar detaylılar ancak her bir gezegen için genelde alınması gereken tedbirler aşağıdaki gibidir:

Jüpiter için:
1) Perşembe günleri oruç tutmak
2) İlah Hari’ye (Vishnu) ibadet etmek ya da ağaç (Bodhi ağacı) sulamak
3) Topaz takmak ya da sağ kola sarı bir iple bir parça zerdeçal bağlamak.
4) Brahma’ya, aile rahibine ya da Sadhu (Hoca’ya) hizmet etmek.
5) Garuda Purana’yı zikretmek.
6) Sarı yapraklı bitkiler dikmek
7) Jüpiter tutulmuşsa, Jüpiter’e ait olan şeyleri adak olarak sunmak.

Güneş için:
1) Pazar günleri oruç tutmak
2) Harivamsha Purana’yı zikretmek ya da dinlemek.
3) Buğday, palmiye şekeri ya da bakırı adak olarak sunmak.
4) Ahlaklı bir insan olmak.
5) Yakut takmak ya da yakut yerine bakır kullanılabilir.
6) Akan suya bakır sikke atmak.
7) Ana girişin doğuda olması.
8) Kara borsa yapmaktan ya da yapanlardan uzak durmak.
9) Devlet görevlilerine hizmet etmek.
10) Güneş yücelmişse Güneş’e sunulması gereken adaklar sadaka olarak verilmez.

Ay için:
1) Pazartesi oruç tutmak.
2) İlah Shiva’ya ibadet etmek ya da Amarnath’a hacca gitmek.
3) Süt, pirinç ya da gümüş adak olarak sunmak.
4) Süt gibi beyaz bir inci ya da gümüş takmak.
5) Anneyi ya da ecdadından kadın bir akraba tarafından kutsanmak.
6) Yatağın ayaklarına gümüş çiviler çakmak.
7) Krematoryuma gümüş ya da pirinç atmak
8) Ganj Nehri’nde ya da akan suda yıkanmak.
9) Çatının altında su pompası ya da kuyu bulundurmamak.
10) Tutulmuş olduğu zaman Ay için adanabilen şeyleri sunmak.

Venüs için:
1) Cumaları oruç tutmak.
2) İbadet yerlerinde saf yağ, kaymak, kâfur adamak.
3) Elmas ya da inci takmak.
4) Krem ve pudra kullanarak kıyafetlerin güzel kokmasını sağlamak.
5) Giysiler temiz ve ütülenmiş olmalıdır.
6) Eski ve yıpranmış hele ki üzerinde yanık olan giysiler giyilmemelidir.

Mars için:
1) Salı günleri oruç tutmak.
2) İlah Hanuman’a ibadet etmek.
3) Suya kırmızı mercimek atmak.
4) Kardeş için çalışmak.
5) Geyik derisinde yatmak.
6) Saf gümüş kullanmak.

Merkür için
1) Çarşambaları oruç tutmak
2) Adak olarak yeşil şeyler sunmak ya da bunları akan suya atmak.
3) Akan suya içinde delik olan bakır sikke atmak.
4) Bir keçi ya da papağana hizmet etmek ya da bunlardan birini evcilleştirmek.
5) Hadımlara yeşil renkte bilezikler ya da kıyafetler vermek (günümüzde, bu libidosu düşük, iktidarsız ya da frijit kişiler olarak algılanmalıdır).
6) Merkür tutulmuşsa, Merkür’e adanabilecek şeyleri sunulmalı ancak bunu Merkür yücelmişken yapılmamalıdır.
7) Kız evlat, kız kardeş, abla, hala ya da baldız tarafından kutsanmak. Aynı zamanda bu kişilere mümkün olduğunca yardım dilmelidir.

Satürn için:
1) Cumartesi günü oruç tutmak.
2) Bhairon (İlah Shiva’nın en korkunç bedeni Bairava)’ya ibadet ve Bhairon tapınağında ona şarap sunmak.
3) Yılanlara süt vermek (birinin iguanasına ya da evcil yılanına süt verebilirsiniz)
4) İnsanlara yağ ya da şarap dağıtmak.
5) Köpeklere ve kargalara hardal yağı sürülmüş bir somun ekmek vermek.

Rahu için:
1) Zihin huzuru bozulduğunda gümüş içeren devasal tedbirleri kullanmak.
2) Kırmızı renkli hububatlardan temizlikçilere, baca temizleyicilerine vermek ya da bu türden iş yapanlara başka şekillerde yardım etmek
3) Hasta kişinin ağırlığına denk arpa ya da buğday akan suya dökülmelidir.
4) Geceleri yatağın başucunda arpa bulundurulmalı ya da gündüzleri fakirlere dağıtılmalıdır.
5) Hükümetle ilgili iş ya da ticari meseleleri çözüme kavuşturmak için, kişinin ağırlığınca kömür akan suya dökülmelidir.
6. Saraswati’ye ibadet edilmelidir.
7. Elektrikli gereçler, çelik vasıtalar ve mavi kıyafetler kabul edilmemelidir.
8. Damarlı akik takılmalıdır.
9. Geniş bir aile olarak yaşanmalıdır.
10. Tütün asla tüketilmemelidir

Ketu için:
1) Ketu kötü sonuçlar doğururken danışan sırlarını kimseye vermemeli ve kimsenin önünde kötü talihinden şikâyet etmemelidir, çünkü bu durumda etkiler misliyle artar.
2) Bir bebeğin durumunda Ketu haritasında kötü bir şekilde konumlanmışsa, kişi bir tapınağa battaniye vermelidir.
3) Sadaka olarak misket limonu ve muz verilmelidir.
4) Evde siyah ve beyaz köpekler bulundurmak ve böyle bir köpeğin her gün beslenmesi.
5) Dokuz yaşın altındaki kız çocuklarına ekşi şeyler yedirilmesi.
6) Akan suya siyah beyaz nesneler (til) bırakılması.

Bunlara ek olarak:
Farklı kültürlerin vedik ilahlarla örtüşen başka ilahları ve onlar için kutsal sayılan şeyler araştırılmalıdır. Örneğin, Budhizm inancında Tanrıça’nın inayetine nail olmak için Om Taray Tutaray Turay Namaha mantrası zikredilir. Bunun mucizelerin gerçekleşmesini sağlayacak bir mantra olduğuna inanılır ve Yaradan’dan merhamet isteyen için etkilidir.
Ayrıca, size burada bahsettiğim bazı metinleri de bizzat araştırıp okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Devasal tedbirler hakkında engin bir bilgi kaynağı vardır ve en azından bu ülkede pek de incelenmiş oldukları söylenemez.

Önerilen başka bazı tedbirler de:

Yoga Duruşları
Güneş için
Surya Namaskar (Güneşi selamlamak)
Ay için
Chandra Namaskar (Ayı selamlama)
Mars
Simha Asana (Aslan duruşu)
Merkür (Herhangi bir meditasyon duruşu)
Jüpiter
Hamsa Asana (Kuğu duruşu)
Venüs
Mahavira Asana (Büyük kahraman duruşu)
Satürn
Kaplumbağa duruşu
Rahu
Herhangi bir ibadet… Agresif ya da atletik yoga duruşları
Ketu
Meditasyon-herhangi bir ruhani ibadet

Yoga’da gezegenlerin teskin edilmesini sağlamak için kullanılabilecek inanılaz çeşitlilikte duruşlar vardır.

Bazı bitkiler gezegenlerin teskini ve bedenin güçlendirilmesi için faydalıdır.

Canlılığı arttırmak ve zihni sakinleştirmek için ashwagandha (hint ginseng/kış kirazı/yalancı güvey feneri) kullanılabilir. Bu Güneş ve Mars’ın enerjisini arttırmak için kullanılabilir).

Ay ve Venüs’ün enerjisini arttırmak için aloe vera kullanılabilir.
Zihni sakinleştirmek ve dengesiz bir Merkür’ün yarattığı sinirlilik halini kontrol altına almak için Gotu

Kola (sentella asiatica, su ebegümeci familyasından sürüngen bir tür) kullanılmalıdır.
Jüpiter’in enerjisini dengelemek için sandalağacı kullanılabilir.
Satürn’ün ve az çok da Rahu’nun enerjisini dengelemek için genellikle Tri Phala (3 ayrı hint meyvesinin kurutulmuş tozu) ve daha başka müshil ilaçları kullanılır. Aynı zamanda hardal tohumu yağı da kullanılabilir, bağırsak temizleyici Abhayanga masajı da yapılabilir.
Ketu’nun enerjisini dengelemek için, ki bu enerji uhrevidir, genelde zerdeçal öğütülen bitkiler gibi kullanılır.

Ayurveda’nın oldukça karmaşık bir tıbbi sistem olduğu ve bu tür nebatat devalarının bu tıp sisteminde uzmanlık kazanmış biri tarafından uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık