Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Gece Gökyüzünü Kaplayan Takımyıldızlar

Takımyıldızlar bir grup yıldızdan başka bir şey değildir, tamamen hayali bir form, çizgi birliklerinden formlar alıyorlar. Sanki onu şekillendirmek için noktaları birleştiriyoruz. Bu takımyıldızların isimleri mitolojik varlıklardan, hayvanlardan, insanlık için büyük işler yapmış insanlardan ve hatta önemli nesnelerden gelmektedir. Onlar aracılığıyla adlandırılırlar Latince, Yunanca ve Arapçadan geleneksel özel isimler. Bu ad genellikle alfa ile başlayan ve alfabenin geri kalanı azalan sırada başlayan küçük bir Yunan harfine sahiptir. Bu şekilde, sadece adını okuyarak ona biraz keşif sırası verirsiniz. Yunan alfabesinin harfinin arkasında, takımyıldızın adının bir kısaltmasını buluyoruz.

Takımyıldızların sıralanması için Yunan harflerini tüketirsek, Latin harflerini kullanırız. Bu tür bir isimlendirme Bayer'inki olarak bilinir. En küçük yıldızlar bir isimden ve ardından Flamsteed olarak bilinen kısaltmadan oluşur. Çok sayıda isimlendirme olduğundan, bir yıldızın dünya çapında farklı isimleri olabilir. Sadece aynı yıldızları farklı isimlerle bulamayız, aynı zamanda takımyıldızları oluşturan yıldız grupları da farklı olarak adlandırılır.

Takımyıldız Oluşumu

Eski zamanlarda takımyıldızlar geceleri gezinmeyi öğrenmek için harika bir yardımcı program. GPS navigasyonu veya herhangi bir radar olmadan, denizler arasında navigasyon başka tür "teknolojilere" tabi idi. Bu durumda, takımyıldızlar bulundukları yönü belirtmek için bir referans görevi gördü.

İstasyonların geçişini de hesaba katmaya hizmet ettiler. Hava dışında istasyonlar iyi tanımlanmamıştır. Bu nedenle, takımyıldızların hareketiyle, Dünya'nın Güneş'e göre konumunu Güneş Sistemi ve yılın hangi mevsiminde olduklarını bilin.

Şu anda, takımyıldızların sahip olduğu tek kullanım yıldızların konumunu daha kolay ezberlemek için. Gökyüzünde milyonlarca yıldız görebildiğimizi ve dakikalar ve saatler geçtikçe, Dünya'nın dönüşünün hareketi nedeniyle hareket ettiklerini unutmamalıyız.

Göksel küremizde toplamda 88 yıldız grubu buluyoruz. Her biri dini ya da mitolojik bir isimle farklı bir figür alıyor. Takımyıldızların en eski çizimleri MÖ 4.000 öncesinden kalmadır. Bu dönemde Sümerler, Kova burcu gibi önemli takımyıldızlara tanrılarının şerefine isimler vermişlerdir.

Takımyıldızlar Bugün...

Kuzey yarımkürede bugün "işlenen" takımyıldızlar, eski Mısırlılar tarafından tasavvur edilenlerden çok da farklı değildir. Önemli takımyıldızlardan bazıları Homeros ve Hesiod'a aitti. Ptolemy bir matematikçi ve astronomdu ve bugün sahip olduğumuz takımyıldızların 48 tanesini tanımlayabildi. Keşfettiği 48 takımyıldızın 47'si hala aynı adı taşıyor.

Bunların en önemlileri ve bilinenleri, Dünya'nın yörünge düzleminde bulunanlardır. Onlar zodyak takımyıldızlarıdır. Her kişinin burçları ile ilgilidir. Bu, yıl boyunca her birinin doğum ayı ile ilgilidir.

Kuzey yarımküreden ve Hydra'dan görülebilen Büyük Kepçe gibi daha iyi bilinen başkaları da var. İkincisi, göksel kasamızda var olan en büyük takımyıldızlardan biridir. Çıplak gözle görülebilen 68 yıldızdan oluşan bir gruptur. Bunun tam tersi, mevcut en küçük boyuta sahip takımyıldız olan Cruz del Sur'dur.

Bazı Daha Önemli Takımyıldızlar

Takımyıldızların önemi, bulunduğumuz yarımküreye göre değişir. Örneğin, kuzey yarımkürede, Büyük Kepçe, en önemli takımyıldızlardan biridir. Ancak güney yarımkürede değil. Bunun nedeni, orada görünmemesidir, dolayısıyla alakalı olamaz. Unutmayalım ki, tüm takımyıldızlar Dünya üzerinde belirli bir noktadan gözlemlenemez, ancak bu, nerede olduğumuza bağlıdır. Benzer bir şey olur kutup aurora. Burada size en ünlü ve tanınması kolay takımyıldızlardan bazılarını göstereceğiz.

Büyük ayı

En önemli ve bilinenlerden biridir. Kuzeyi işaretlemeye hizmet eder. Eski denizciler onu bilinmeyen topraklara giden yolu işaretlemek için kullandılar.

Küçük ayı

Sadece kuzey yarım kürede görülebilen başka bir takımyıldızdır. Ancak, herhangi bir takvim kullanmadan yılın mevsimini ve anını bilmek mümkün olduğu için antik çağda gezginler için büyük önem taşıyordu.

Oryon

Cennetin en ünlü ve en güzellerinden biridir. Avcı adıyla da bilinir. Bazı kültürleri temsil eder ve Mısırlıların gece geçerken onlara eşlik etmesi kutsaldır.

Casiopea

Gökyüzünde tanıması en kolay olanlardan biridir M veya W şekline göre. Bu dünyada öğrenirken bazı takımyıldızları tanımlamak için kullanılır.

şenay yangel imza

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık