Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

‪Dünya Astroloji Günümüz‬ Kutlu Olsun

‪#‎dünyaastrolojigünümüz‬ kutlu olsun. ‪#‎hoşgeldinbahar‬ ‪#‎nevruzumuzkutluolsun‬ ‪#‎happyastrologyandastrologersday‬ ‪#‎Nevruz‬'un Türkçe Karşılığı, Kaşgariye Göre "YANG-I KÜN" dür. "YANG" kelimesinin Türkçe karşılığı YARUK'tur, yani IŞIK ilkesinin (Güneş) baskın gelmeye başladığı Gün..Ying-Yang
Kanımca Çinlilerin ikili düşünce sistemindeki "düalite" yani ikili zıtlıklar kuramındaki YİN ve YANG, Karanlık ve Aydınlık ilkesindeki Yang, "YANG-I KÜN" olarak ifade edilmiş. YENİ GÜN olduğunu söyleyen araştırmacılar var ise de, ben diğer türlü olduğunu düşünüyorum. Türkçe YANG-IN kelimesinin de buradan türediği kanısındayım..Yangın da malum Ateş yani Işık-Aydınlık ilkesini çağrıştırır.
Kaşgariye göre Türk yılı Baharda bu günde başlar. Uygurlar bu Ay'a "Çeçeklig Ay" der. 21 Mart, Gece Göğünde, Kök Luu (Bahar Takımyıldızı) yani Ejderha Takımyıldızının yükselmeye başladığı dönemdir. Türkler Ejderhaya "Yayık" ismini verir. Bu dönemde ateşler yakılır,bolluk olsun diye süt saçısı yapılır. Bu törene "Yayık Kaldırma" töreni denir. Bu günler "Uluğ Gün" adını da alır..
Uluğ Türkçe büyük anlamına gelir ve LUĞ-LUU yani Ejderha kelimesinden türemiştir. Bu tür ritüelleri Göktürkler Hıdrellez de yani 6 Mayıs tarihinde yapardı..Sanıyorum zamanla Türklerin Batıya göç etmeleri ve elbette Gökyüzündeki döngülerinde değişip, Mayıs ayına denk gelen BOĞA BURCU ÇAĞINDAN, KOÇ BURCU ÇAĞINA geçiş, bahar başlangıcının 21 Mart tarihinde kutlanmasına neden olmuştur.
Nevruz Güneşin Balık burcundan çıkıp, Astrolojinin İLK BURCU olan KOÇ BURCUNA girdiği gündür.
Nuray Bilgili.

‪#‎koç‬ ‪#‎boğa‬ ‪#‎ikizler‬ ‪#‎yengeç‬ ‪#‎aslan‬ ‪#‎başak‬ ‪#‎terazi‬ ‪#‎akrep‬ ‪#‎yay‬ ‪#‎oğlak‬ ‪#‎kova‬ ‪#‎balık‬ ‪#‎drastrologsenaydevi ‪#‎astrology‬

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık