Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

2024 Yılı Hıdırellez ve Ritüeller

HIzır' ın İlyas peygamberle buluştuğu 5 mayısı 6 mayısa bağlayan gece, bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor.

Hıdırellez ya da Hıdrellez (Azerice: Xıdır Ilyas ya da Xıdır Nəbi), Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.

Hıdırellez günü, Gregoryen takvimine (Miladi takvimi) göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

Hızır’ın İlyas peygamberle buluştuğu 6 Mayıs, bir bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor. “Hızır” ve “İlyas” kelimelerinin halk arasındaki telaffuzundan aldığı bilinen Hıdırellez, Türk dünyasının mevsimlik bayramı olarak kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığını müjdeliyor. Doğanın canlanmasının habercisi olarak görülen bu günde, Hızır ve İlyas’ın her türlü dileği yerine getireceği inanışı yaygın olarak kabul görüyor.

Onların su kaynaklarında, kırlarda buluştuğunun düşünülmesi nedeniyle kutlamalar genellikle ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılıyor. Bu gibi yerlere bu nedenle “Hıdırlık” da deniliyor. Hızır ve İlyas’ın kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inanılıyor.

Hızır’ın kim olduğuna dair çeşitli görüşler var. Tasavvuf çevreleri Hızır’ı bir veli olarak kabul ettiği gibi, onun peygamber olduğunu düşünenler de bulunuyor. Onun ak saçlı, nur yüzlü, sakallı yaşlı bir adam veya dilenci, fakir kılığında göründüğüne inanılıyor. O zor durumdaki insanlara yardım etmesi, iyileri mükafatlandırıp kötüleri cezalandırması, berekete ve bolluğa kavuşturması gibi özelliklerle biliniyor. Hızır’ın, “Hayat suyu” içtiği için sonsuza kadar yaşayacağı da inanışlar arasında yer alıyor.

İlyas’ın peygamber olduğu konusunda ise genel kabul bulunuyor. Halk arasında kabul edilen inanışa göre; Hızır karaların ve havanın, İlyas ise suların hakimidir. Bu ikisi birleştiğinde, doğada var olan her şeye güç yetecek konuma gelinmektedir.

Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış. Özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır. Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler.

Türkiye’de Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:

 • Kalbi temiz, Allah’a inanan insanlara yardım eder.
 • Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
 • Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
 • Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
 • İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
 • Uğur ve kısmet sembolüdür.
 • Mucize ve keramet sahibidir.

TürkSümer Kültüründe Hıdırellez - Muazzez İlmiye ÇIĞ

Anadolu'da kırlarda, Tahtakuşlar köyünde mezarlıkta kutlanan Hıdırellez şenlikleri de buna dayanıyor. Hızır ile İlyas peygamberin birleşmesi olarak algılanan bu gecede iki yıldızın birleşmesi beklenir. Bu iki yıldız Dumuzi'yi simgeleyen çoban yıldızı ile Tanrıça İnanna'yı simgeleyen Venüs yıldızıdır.

Hıdırellez ritüelleri Beynelminel ritüellerdir. Şifa, Arınma, Sağlık, Güzellik, Bolluk, Bereket ve Maddi Şans için yapılır.

Beynelminel Dua ve Ritüellerin Yapılacağı Saat Aralığı

05.05.2024 08:00 – 06.05.2024  00:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Öncelikle bu özel günün şifası tüm yaşamsal alanlarınızda sizler ile olsun.

 • 1 Adet Kırmızı ön yüzünde şaman koruma ve bereket sembolü arka yüzünde altın rengi ile işlenmiş Jüpiter sembollü kese.
 • 1 Adet şeftali ay taşı
 • 1 Adet Tarçın Çubuğu
 • 1 Adet Defne Yaprağı
 • 1 Adet Demir 1 TL
 • 1 Adet Kağıt 5 TL
 • 1 Adet Kırmızı Yün iplik

Hazırlanmış keselerinizin içine önce tarçın çubuklarınıza kağıt 5 tl lerinizi güzelce kırmızı yün iplikle sararak bağlayın sonra demir ve ardından defne yapraklarını yerleştirin en sonunda da Aşağı da programlamasını paylaştığım Şeftali ay taşlarınızı keselerinize yerleştirin. 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece bunları tamamlamış olmalısınız. Hazırladığınız keselerinizin her birine 3 er adet şeftali Ay Taşlarınızı yerleştirirken,

Şeftali Ay Taşı Taşınızı Her Kese için Arındırıp Programlayın

Aldığınız Şeftali Ay Taşı  Kristalinizi topluca 1 bardak su 1 bardak maden suyunu cam bir kabın içine yerleştirin yarı yarıya eşitleyip  Şeftali Ay taşlarınızı 20 dakika içinde bekletin. Daha sonra kristalinizi sol elinize alın, sadece kristaline odaklanın ve yüksek sesle şu sözleri söyleyin: “ Dünya alemine gelip Nefes aldığım ilk andan bugüne kadar ruhumda, bedenimde, çevremde, işimde, ilişkilerimde, aşkımda, sağlığımda, yaşamımın tümünde etkili olmuş Tüm karmik enerjilerden ruhsal saldırı ve negatif enerjilerin tamamından arınıyor, yenileniyor tüm yaşamsal alanlarımda korunuyorum (Kristalin adını  Şeftali Ay Taşı KRİSTALİ diyerek söyleyin). Senin şifa dolu titreşimlerinden kozmik enerjilerinden faydalanmaya niyet ediyor, doğum haritamdaki tüm gezegenlerin zayıf enerjilerini yükseltiyor, dengeliyor, olumlu enerjiler olarak yaşamıma sevgi ile ezelden ebede aktarman için yüzyıllardır yeryüzünden ve gökyüzünden aldığın tüm kozmik şifa yüklü ve güçlü koruyucu enerjilerini faaliyete geçiriyorum.” Hıdırellez’in tüm bereketinin zenginlikle gelmesine niyet ediyorum deyin. Ve kristalinizin programlamasını tamamlayın. Daha sonra kristallerinizi keselerinizin içine diğer malzemelerin üzerine gelecek şekilde yerleştirin ve hazırlanmış keselerinizi evinizdeki çiçek ya da bahçeniz varsa ağaç diplerine kimsenin almayacağı şekilde yerleştirin.

3 KESENİNDE ÜZERİNE

"Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya HIZIR YA İLYAS" Duası 7 kez okunu niyet ve isteklerde bulunulur.

Kıtmir Karınca - Bereket Duası

“Allahümme ya Rabbi Cebrâîle ve Mîkâile ve İsrâfile ve Azrâile ve İbrahime ve İsmaile ve İshaka ve Yakube ve münzilel berakâti vet Tevrâti vez-Zebûri vel İncili vel Furkan. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim. Lâ ilâhe illallahül melikül hakkul mübin. Muhammedü-Resülüllahi sadikul va’dil emin. Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Hayyu, Ya Kayyum, Ya zel Celali vel İkram. Es’elüke ya Rabbel arşil azimi en yerzükani rizkan halalen tayyiben birahmetike ya erhamer Rahimin. Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernüş, Debernüş, Şazenüş, Kefetatayyuş, Kıtmîr.“ 7 Kez Okuyun.

Kıtmir Karınca - Bereket Duası Türkçe Okunuşu

Ey Cebrailin, Mikailin, İsrafilin, Azrailin, İbrahimin İsmailin, İshak ve Yakubun rabbi Allahım, ey bereketleri indiren, Tevrat, Zebur, İncil ve Kuranı indiren rabbim. Güç ve kudret yalnızca büyük ve yüce olan Allaha aittir. Apaçık Hak ve yegane Melik olan Allahtan başka hiçbir ilah yoktur. Sözünde sadık ve Emin olan Hz Muhammed Allah’ın Elçisidir. Ey rabbim, Ey Rabbim, Ey diri ve Kaim olan, Ey celal ve ikram sahibi! Ey büyük (azim) olan arşın sahibi, senden beni helal ve hoş bir rızk ile rızıklandırmanı istiyorum, senin rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi! Debernuş, Şazenuş, Kefeştetayyuş, Kıtmir, Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş (Ashabı Kehfin isimleri)

Tüm güzel niyet ve istekleriniz yaşamsal alanlarınızda sizler ile olsun. Dualarınıza Hızır yetişsin. 

NOT: Geçen sene hazırladığımız keselerin içindeki tarçın çubuklarını yakıyoruz yenileri ile değiştiriyoruz ayrıca geçen sene ki paraları ihtiyaç sahibi birine vererek yerine yenilerini koyuyoruz. Keselerinizi ise daha sonraki uygulamarda sizler ile paylaşacağım çalışmalar için saklayabilirsiniz.

Hıdırellez enerjisinin gücünü arttırmak için o yılın denk geldiği gün ve gezegenlerin konumuna göre hazırlanan renkte sembol de doğal taşlar ve materyaller ile hazırlanan keselerimizi www.astrodehastore.com dan temin edebilirsiniz.

şenay yangel imza

 • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık