Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Kocaeli Life Röportaj

Astrolojinin, astronomiden faydalanan sosyal bir bilim dalı olduğunu söyleyen ünlü astrolog Şenay Devi, “Bir kişinin doğum haritası kaç kez çıkartılırsa çıkartılsın değişmez. Astrolojide tesadüfe yer yoktur” diyor.

RÖPORTAJ: Yasemin KARACA

senay-yangel

Astrolojiyle ilgilenip de onu tanımayan var mı?

Şenay Devi, ülkemizin yurt dışında eğitim almış birkaç astroloğundan biri… ABD Kepler College ve Dirah Academy İnternational’da astroloji eğitimi alan Devi’nin uzmanlık alanı Batı, Çin, Ezoterik ve Vedic Astroloji. 2008 yılından bu yana profesyonel olarak astroloji danışmanlığı yapan, aynı zamanda Washington’da bulunan Kepler Collage Türkiye Bölüm Başkanı olan Şenay Devi, sık sık yer aldığı televizyon programlarıyla da geniş bir kesim tarafından tanınıyor ve yorumları merakla bekleniyor. Ünlü astrologla, astroloji hakkında yanlış bilinenleri, burçlar ile fal arasındaki farkı, gezegenlerin hareketlerinin hayatımız üzerindeki etkilerini konuştuk.

Şenay Hanım, doğum sırasında gökyüzünün durumu, bir insanı hayatı boyunca şanslı ya da şanssız kılar mı gerçekten?

Anne karnında gerçekleşen Ay ve Güneş tutulmaları, doğum anında gezegenlerin konumu kişiyi şanslı ya da şansız kılabilir.

Doğum haritamız neden önemli?

Astroloji evrenin matematiğidir, insan ile gökyüzü arasındaki enerjinin rehberidir ve yaşamın her alanına rehberlik eden engin bir denizdir. İnsanların kimlikleri, meslek seçimleri, cinsel tercihleri, eğilimleri, yetenekleri, karakterlerinin güçlü ve zayıf yönleri hepsi doğum haritasında gizlidir. 6500 yıldır Carl Gustav Jung’ın ‘Benzerlikler Yasası’ olarak adlandırdığı benzer olgular kayıt altına alınarak, astroloji biliminin temel verileri oluşturulmuştur. Gökyüzü haritası astronomidir. Aynı özelliklere sahip kişilerin, örneğin tüm eşcinsellerin doğum haritalarının diğer eşcinsellerle, keza tüm katillerin de diğer katillerle aynı açı kalıbına sahip olması ise astrolojidir.

Astroloji ile falı karşılaştırır mısınız?

ABD Kepler Astroloji Üniversitesi’nin Türkçe bölüm başkanı olarak, benim için bilimle hurafeyi karşılaştırmak büyük bir hata olur. Ancak, okuyucularımızı aydınlatmak için cevaplayayım. Astroloji tamamen matematiksel hesaplamalara dayanan, insanın anne karnına düştüğü andan itibaren gezegenlerin etkilerini araştıran bir bilim olduğuna göre, bir inanç sistemi değildir. Sapla samanı karıştırmamak lazım. Astroloji, fen bilimleri olan astronomiden faydalanan soysal bir bilim dalıdır.

GELECEKTEN HABER VERMEZ

Ama toplumun geniş bir kesiminde fal gibi algılanıyor…

Çünkü eğitimsiz insanlar tarafından ele alınıyor. Fal ve falcılık kutsal kitabımızda haram kılınmıştır. Astroloji ise bir bilim dalıdır. Kaldeniler’den beri gökyüzü hareketlerini inceleyen ve hangi gökyüzü konumunda, yeryüzünde neler yaşandığını not eden bir sistemdir. ‘Benzerlik Yasası’ gereği tekrarlanan gökyüzü konumunda, yeryüzünde olabilecekleri öngörür. Ülkemizde fal, falcılık, büyücülük yasal olmadığından bazı kişiler kendilerine ‘astrolog’ unvanı bahşederek kendilerini kanunlara karşı koruduklarını zannediyor. Bu da aradaki farkı bilmeyen kişiler için bir kavram karmaşası yaratıyor.

Okurlarımızı bu konuda bir kez daha aydınlattıktan sonra, astrolojiye geri dönebiliriz… Astroloji gelecekten haber verir mi?

Astroloji gelecekten haber vermez; evrende uyum ve simetrinin var olduğunu, herkesin de bunun bir parçasını oluşturduğunu öğretir. Astroloji, astronomiden faydalanan sosyal bir bilim dalıdır. Bir kişinin doğduğu koordinat ve doğum anındaki planetlerin açısı kaç kez doğum haritası çizilerek çıkartılırsa çıkartılsın değişmez. Tesadüfe yer yoktur. Bu yüzden astrolojiyi hayatı açıklamaya yardım eden bir felsefe gibi düşünmeliyiz. Astrolojinin amacı, bize olanlar için gezegenleri suçlamak değil, gezegenlerle ilgili belirtiler yardımıyla kendimiz hakkında bir şeyler öğrenmektir. Kendimizi açıkça gördüğümüz zaman yeni özelliklerimizi kolayca keşfedebilir ve hayatımızı daha dolu, daha amaçlı, daha yaratıcı hale getirebiliriz. Her şey insanın kendi elindedir. Astroloji dönemleri inceler; fırsat alanlarını, olabilecek hastalıkları, şanslı zamanları, doğum haritanızda sizi kısıtlayan, zorlayan alanları ve gecikmeleri gösterir. Sonuçta nasıl hareket edeceğiniz, neler yapacağınız sizin iradeniz içindedir.

GÜNEŞ VE AY TUTULMALARI

Yaşamımıza nasıl etki eder?

Astroloji ve doğum haritalarımız ruhsal planımızı oluşturan muhteşem bir portredir. Ruhsal planımızla ne kadar uyumlu yaşarsak yaşam kalitemizi de o denli yükseltmiş oluruz. Doğum haritalarımızda bulunan zorlayıcı gezegen etkilerimizi hafifletecek ve yaşamı iyileştirecek kristaller, ritüeller, dualar insanoğluna yardımcıdır. Yeter ki ön yargılı olmadan ve sağdan soldan duyduğumuz şeyleri ciddiye almadan, işin gerçeği ile ilgilenebilelim.

Ay ve Güneş tutulmalarının üzerimizde etkileri olduğunu biliyoruz. Bu yıl kaç tutulma yaşayacağız?

Bu yıl 4 tutulma gerçekleşecek. İkisi Ay, ikisi Güneş tutulması… 11 Şubat’ta ilk Ay tutulması; 26 Şubat’ta da halkalı Güneş tutulması Balık burcunda gerçekleşti.

Balık burcunda gerçekleşen güneş tutulmasının dünyaya, ülkemize ve burçlara etkisi ne oldu?

2017 yılının ilk tutulmalarında hareketli enerjilerle sınandık. Güzelliklerin temsilcisi Venüs; savaş ve mücadelenin gezegeni Mars ve devrimlerin gezegeni Uranüs, Koç burcunda buluştu. Venüs-Mars kombinasyonu yoğun bir tutku, uyumluluk, işbirliğinin yanı sıra sınır tanımayan, mantıksız ve ateşli enerjiler olarak da yakıcı olabilecek enerjileri barındırdı. Mars ve Uranüs kombinasyonu çok güçlü bir enerji üretti. Güç, cesaret, yaratıcılık, yol gösterici ve olumlu değişiklikleri, ilerlemeyi beraberinde getirecek.

TUTULMALARI DİKKATE ALIN

Negatif etkileri olmadı mı?

Ateşe körükle gider, değerliyi değersiz kılarsak bireysel yaşamlarımızda da kavgalar ayrılıklar ile karşılaşabiliriz. Dünya ve ülkemiz açısından bu enerji yapıcı yönde değerlendirilemediğinde siyasi krizler, isyan, çatışmalar, terör, yetkili makamları ilgilendiren ani değişimler, iş kazaları, hapishaneler, madenler, araba-uçak-tren kazaları, şiddetin getirdiği trajediler, ticari alanda tıkanıklıklar ve krizler olarak baş edilmesi zor enerjilerle karşılaşmamıza sebep olacaktır.

Tutulmalar bizi bireysel olarak nasıl etkiliyor?

Bitiş ve başlangıçlar, yıkım ve yapılanmalar tutulma enerjilerinin yansımalarıdır, daima dikkate almalısınız. Her Güneş ve Ay tutulmasının etkisi 6 ila 12 ay boyunca yaşamlarımızda etkili olacaktır… Ay tutulması Dünya’nın Ay ile Güneş̧’in arasına geldiği ve Güneş̧’in Ay’dan yansıyan ışığı kestiği zaman oluşur. Çoğu zaman bitişler ve tamamlanmalarla ilişkilidir. Ay tutulmalarında duygusal patlamalar, intihar eğilimi, ilişkilerde bitişler, mideyle ilgili rahatsızlıklar, ameliyatlarda kanamalar artabilir. Tutulmalar genel olarak beklenmedik olay ve sürprizleri beraberinde getirebilir. Bireysel olarak Ay tutulması doğum haritamızda hangi evde gerçekleşmiş̧ İse o evle ilgili konularda etkili olacaktır.

Bu etkiler ne kadar sürecek?

Unutmamalıyız ki astroloji ‘Benzerlik Yasası’ndan faydalanır ve bu güçlü gök olayları binlerce yıldır insanlık üzerinde son derece etkili olayların yaşanmasında başrolde olmuştur. Şubat ayında gerçekleşen iki tutulma, 6 ay boyunca dünyada ülkemizde ve bireysel haritalarımızda fazlasıyla etkili olacaktır.

Merkür gerilemesi çok meşhur… Sadece Merkür gerilemesinin anlatılmasının ve diğer gezegenlerin gerileme sürecinin anlatılmasının nedeni nedir?

Merkür astronomik olarak yılda 3 kez durağanlaşır, astrolojik olarak biz buna ‘retro gerileme’ deriz. Uluslararası Astroloji Üniversitesi’nde eğitim almamış; kendi kendilerine astrolog unvanını bahşetmiş kişilerin yetersiz bilgileriyle ortaya koydukları kirli bilgiler, ülkemizde halen 13. burç safsatasını gündemine getirmekte. Satürn, Venüs, Mars, Neptün, Pluton Jüpiter, Güneş ve Ay dışındaki tüm gezegenler geri harekette olur. Gerçek bir astrolog sadece burçlar ya da sadece Merkür üzerinden yorum yapmaz.

Gerilemelerde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Geri giden gezegenin temsil ettiği konularda ani kararlar vermemek ve zor olanı, daha zor hale getirmemek, süreci doğru değerlendirmek açısından önemlidir. Gezegenler sürekli hareket halindedir. Düşünün, sadece Ay 2,5 günde bir burç değiştirir ve Ay büyüyen gelişen her şeyle ilişkilidir. Özellikle kadınlar, duygularımız, bilinçaltımız üzerinde çok etkilidir. Diğer gezegenlerin geçişleri de gün içinde derece derece farklılıklar gösterir. Batı astrolojisine göre Tropikal Zodyak, Güneş zamanlıdır. Çin astrolojisi ‘Aysal’dır, Antik Çağ takvimini baz alır ve her yıl bir burcu kapsar. Hint Astrolojisi ise Sideral Zodyak’ı kullanır, Her bir sistem gökyüzünün rehberliğinde ve kendi içinde farklı tekniklerle kendimizi tanımamız; yaşamımızı doğru şekilde yönlendirmemiz gereken konularda önceliklerimizi belirlememiz için yol gösterir.

ASTROLOJİDE GENELLEME YAPILAMAZ

Yükselen burcumuz neden bu kadar önemli? Yükselen burcumuzla ilgili yorumları da okumalı mıyız?

Güneş burcumuz, bizim karakterimizi; yükselen burcumuz, fiziksel özelliklerimizi ve dışarından aldığımız tepkileri belirler. Ay burcumuz ise aşk hayatımıza rehberlik eder. Bunun için de hepsinin birlikte okunması astrolojiden daha doğru faydalanılmasını sağlar.

Peki, en şanslı burç hangisi diye sorsam, doğru bir soru sormuş olur muyum?

En şanslı burç diye bir genelleme astrolojide yapılamaz. Kişinin şansı tamamen doğum haritasında yerleşen gezegenlerle ilişkilidir. Yıllardır “12 burç, 12 tip insan yoktur” derim. Astroloji sadece burçlardan ibaret bir sistem değildir. Koç burcu biri hayatının zirvesinde iken bir diğer koç insanı hayatının en zor ve kötü döneminde olabilir. Kişinin doğduğu gün önemlidir. Burcun ilk 10 günü, 2’nci 10 günü, 3’ncü 10 günü hangi diliminde doğduysanız etkiler farklıdır. Günlük, haftalık ve aylık yorumlara gelince, her şeyden önce bu yorumları yazan kişi, astroloji üniversitelerinden mezun olmuş; profesyonel bir astrolog olmak zorundadır.

Aşkta burç uyumunun önemi nedir?

Sevmenin, sevilmenin, nefretin, aşkın, tutkunun doğum haritalarımızdaki yeri ve önemi nedir; birlikte olduğumuz kişi ile yıldızımız barışık mı; hangi gezegen bize evliliği aşkı getirirken hangisi ayrılıklara, hayal kırıklıklarına neden oluyor? Kendinizin ve sevdiğinizin şifrelerini ‘aşktroloji’ adlı kitabımda elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Doğduğumuz anda Güneş’in içinde bulunduğu burç, karakteristik özelliklerimizi ortaya koyar. Karşı cinsle ilişkimizde güneş burçlarının bir biri ile uyumu oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ilişkimiz devam edip etmeyeceğine, hangi konularda uyuşmazlıklarımız olabileceğine, ilişkimizin uzun süreli olup olmayacağına rehberlik edecek astrolojik sistemin adı ‘sinastri’dir. İki kişinin doğum haritaları çıkartılır ve karşılıklı olarak eşleştirilir. Bu detaylı bir çalışmadır ve sadece eğitimli astrologlar tarafından kişiye özel olarak çıkartılabilir.

500 ANALİZ YAPILMALI

Astroloji ve burçlarla ilgili yorum yapabilmek için eğitim süresi ne kadar olmalıdır?

Ülkemizde maalesef henüz bir astroloji üniversitesi ya da bu alanda geçerliliği olan bir eğitim kurumu yok. Öncelikle yurt dışında bulunan astroloji okullarından eğitim alınmalı. Bu tamamen astrolog adayının seçtiği astroloji alanı, yeteneği ve çalışkanlığıyla doğru orantılı ilerler. Bir haritayı hakkıyla analiz etmek için 4 yıllık eğitim sürecini tamamlamak, en az 500 harita üzerinde analiz yapmak gereklidir.

Astroloji uzaktan eğitimle öğrenilebilir mi?

Merkezi ABD’de olan dünyanın en iyi astroloji üniversitelerden Kepler College’de İlk Türk olarak öğretim üyesiyim ve uzaktan eğitim sistemiyle dünyanın her yerinde Türkçe konuşan astroloji severlere ulaşıyoruz. Webinar uygulaması ile canlı sanal sınıfımızda da eğitimlerini alabilirler. www.kepler.edu’dan bize ulaşabilirler.

BOKSA MERAK SARDIM

11 Mart’ta günü ‘kadın ve çocuklara şiddete hayır’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptığınız boks maçı için tebrikler… Projeden biraz bahsedebilir misiniz?

Ben yaklaşık 2 senedir boksa merak sardım ve milli antrenör Adem Yılmaz’dan profesyonel boks eğitimi alıyorum. Erkek kardeşim ağır sıklet boksör, onunla başlayan heves tutkuya dönüştü. Sonrasında sosyal ağlarımda yaptığım paylaştığım ve antrenman videoları okurlarımın dikkatini çekti. Gelen talepler üzerine savunma sporlarında kadınların da olabileceğini göstermek ve şiddet mağduru kadınlar için farkındalık yaratmak için harekete geçtik. Sevgili Asena, şarkıcı Ezo, dünya boks şampiyonumuz Gülsüm Tatar ve milli sporcu Gamze Gürbüz’ün de duyarlılığıyla bu projeyi başlattık. Amacımız şiddetin her türlüsüne hayır demek, farkındalık yaratabilmek. Maalesef ülkemizde kadınlarımız da çocuklarımız da şiddete maruz kalıyor. Hem kendilerini savunma sporlarıyla koruyabileceklerini hem de şiddet karşısında çaresiz olmadıkları bilincini oluşturabilmek adına, bu konuda çalışmalarımız sıklıkla devam edecek. Yüce Rabbim izin verdikçe.

İlimizden danışanlarınız veya dostlarınız var mı?

Olmaz olur mu çok değerli dostlarım, danışanlarım var hepsine selam olsun.

Önümüzdeki günlerde Kocaeli’de bir program planlıyor musunuz?

Yeni kitabım çıkacak bu yıl içinde. Kitabımla birlikte söyleşi seminer ve imza günleri için mutlaka Kocaeli’de de olmak arzusundayım.

Kaynak: kocaelilife.com/senay-yangel-astrolojide-tesaduflere-yer-yoktur/

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık