Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Ekinoks ve Solstices ‘’Gündönümleri’’

Ekinoks ve Solstisler Nedir?

Dünya kendi ekseni etrafında 24 saatte bir dönmekte, bu da bize gündüz ve geceyi vermekte. Ayrıca dünya güneşin etrafında yaklaşık 365 günde bir dönmekte bu da bize mevsimleri vermekte. Dünyanın ekseni aslıda eğridir ve güneşe göre yaklaşık 23,5 derecelik bir meyili olduğu için güneşin doğuş ve batış noktalarında ve gökyüzündeki güzergâhında sürekli bir oynama oluyor. Kuzeye doğru kaydığı zaman havalar ısınır ve güneye kaydığı zaman havalar soğur.

Gökyüzüne baktığımız zaman onu bir kubbe olarak algılarız. Dünya eksenin döndüğü kuzey ve güney kutup noktaların tam ortasından dünya küresini biri alta biri üste olmak üzere iki eşit yarın küreye bölen hayali kuşağa ekvator veya yer eşleği deriz. Gökyüzüne bu kuşağı yansıttığımız zaman ona paralel ve gök küresini ikiye bölen bir gök eşleği veya gök ekvatoru çizebiliriz. Bunlardan biri kuzey gök küresi diğeri güney gök küresidir. Türkiye kuzey yarım küresinde bağlı olduğu için biz kuzey yarım küresini gözleyebiliyoruz. Kutupyıldız’ı direk kutupta olduğu için sabit gözükmektedir. Diğer tüm gök cisimler etrafında dönmekte.

Eğer dünyanın bir eğri dönüşü olmasaydı o zaman mevsimler olmazdı ve gündüz ve gece birbirine eşit sürede, yani 12 saatlik olurdu. Dünyanın belirli bölgeleri sürekli yaz, belirli bölgeleri sürekli kış olurdu. Yaşam koşulları sınırlı olurdu. Gündüz ve gecenin eşit olduğu yılda iki gün vardır, İlkbahar günü ve koç burcunun ilk günü olan 21 Mart ve sonbahar günü ve Terazi burcun ilk günü olan 23 Eylül. Bu özel günlere ılım veya ekinoks denilir. Zaten ekinoks Latincede bu anlama gelir. Güneşin gökyüzünde çizdiği yola tutulum veya ekliptik denilir. Tutulum ve gök eşleğin kesiştiği noktalarda ekinoks oluşur. Tulum ve gök eşleği arasında aynı dünya ekseni gibi 23,5 derecelik bir açı vardır.

İki ekinoks’un tam yarısında tulumun gök eşleğine göre en yüksek ve en alçak noktaları vardır. Bunardan biri yazın ve yengeç burcun ilk günü olan 22 Hazirana karşılıktır ve diğeri kışın ve oğlak burcun ilk günü olan 21 Aralığa karşılıktır. Bu günlere solstis denilir. Tarih boyunca bu günler kutsal sayılırdı, çeşitli bayramlar ve ayinlerle kutlanırdı.

2018 EKİNOKS ve SOLSTİCES ‘’Gündönümleri’’

20 Mart ve 22 Eylül'de gerçekleşen astronomik bir olaydır; Güneş'in merkezi Dünyanın ekvatoru ile aynı düzlemdir. "Eşit günler ve Geceler" anlamına gelir, yani günün uzunluğu ve gecenin uzunluğu, zamanlamada eşit olur.

21 Haziran 2018 Saat: 10:07 GMT

YAZ GÜNDÖNÜMÜ

2018 Yaz gündönümünde, Güneş gökyüzünün en kuzey noktasına ulaşır. Yaz gündönümünden sonra günler kısalmaya başlar.

23 Eylül 2018 01:54 GMT

SONBAHAR EKİNOKSU

Güneş, gökyüzü ekvatorunu geçerek güneye gidiyor; tam olarak doğuya doğru yükselir ve tam olarak batı yönünde ilerler.

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ

21 Aralık 2018 22:22 GMT

2018 Kış gündönümü, En az güneş ışığı anlamına gelen yılın en kısa günü, Güneş öğleden sonra gökyüzünde en güney noktasına ulaşır. Bu tarihten sonra, günler kısalmaya başlıyor.

20 Mart 2018 16:15 GMT

BAHAR EKİNOKSU

Bahar 21 Mart'ta başlar ve tropik ülkelerdeki yeni astrolojik yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Güneş, Burçların ilk işareti olan Koç burcuna girer. Bu, genellikle yeni başlangıçların ve yeni oluşumların bereketli zamanıdır.

Bir sonraki ise;

21 Eylül'de gerçekleşir ve Terazi burcu ile ilişkilidir. Yılın bu zamanında "Hasat" ve emeklerimizin meyvelerini toplamaya başladık. Bu günden itibaren gecelerin daha uzun süreceği ve enerji ve kaynaklarımızı korumanın zamanı geldiğinin göstermesidir.

Kemal MENEMENCİOĞLU

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık