Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Satürn Merkür Venüs Ve Mars

Satürn Merkür Venüs Ve Mars Retro Geri Hareket Tarihleri Ve Etkileri

Retrograde kelimesinin anlamı GERİ gitmektir. Retro ‘’GERİ’’ Gradi ‘’gitmek anlamına gelir. Peki bir gezegen geri gidebilirmi? Güneş sisteminde herşeyin ekliptik düzlem üzerinde ileri doğru hareket ettiğini biliyoruz. Retrograde gezegenler bu hareketi aniden terse çevirip geri gitmezler boylamsal hareketleri hızla düşer. Daha doğrusu durağanlaşır ve biz DÜNYA’dan gözlemlediğimizde geri gidiyormuş gibi gözlemleriz. Bir gezegen Retrograde ise onun temsil ettiği konularda yavaşlamaları beraberinde getirir. Dünya güneş sisteminin merkezi olmadığı için, diğer tüm gezegenlerin yön değiştirip yörüngelerinde tam aksi istikamette ilerliyormuş gibi göründükleri zamanlar vardır. Bu geri hareket, Dünya’nın ve diğer gezegenlerin Güneş etrafındaki yörüngelerine bağlı olarak ortaya çıkan bir yanılsamadır. Otobanda seyahat ederken sizden daha yavaş gitmekte olan bir arabanın yanından geçtiğinizde yaşanan yanılsama gibidir. Yanından geçip gittiğiniz araç birden sanki geriye doğru gidiyormuş gibi görünür. Ülkemizde Kopernik adıyla tanınan, Nicolaus Copernicus’un (1473-1543) dönemine dek gezegenlerin neden böyle geriye doğru gidiyormuş gibi göründükleri anlaşılamamıştır.

İÇ GEZEGENLERİN GERİ HAREKETİ 'MERKÜR ve VENÜS'

Merkür Güneş’ten yaklaşık 14 derece önde geri harekete başlar.
Merkür senede üç kez üç hafta boyunca geri harekette bulunur.
Venüs Güneş’ten yaklaşık 30 derece önde geri harekete başlar.
Venüs her 19 ayda bir geri harekette bulunur.

DIŞ GEZEGENLERİN GERİ HAREKETİ

Dış gezegenler doğum haritasında Güneş’in tam aksi istikametindeyken geri harekete başlarlar.
Mars her iki yılda bir 2 1/2 aydan daha az bir süreliğine geri harekette bulunur.
Jüpiter her 4 ayda bir geri harekette bulunur.
Plüton her sene geri harekette bulunur.
Satürn ve Plüton’a kadar olan gezegenler her 6 ayda bir geri harekette bulunur.

Abû Ma'sar’ın (9. yüzyıl) Geri Hareket Hakkında Söyledikleri

Doğrusu, ilk durağa varan yıldız, durak derken tabii geri gitmeye başlayacağı noktayı kastediyorum, hasta olduğu için güçten takatten düşmüş bir adam gibidir.
Yıldız ikinci noktaya geldiğinde, sağlığını yavaş yavaş kazanmaya başlamış olan bir adam gibidir ve sonunda düz hareketine geçer ve işte o zaman hastalığı tamamen atlatmış bir adam gibi olur.
Venüs geri harekette bulunmaktan gerçekten de hicap duyar: öyle ki geri harekette bulunduğu zamanlarda yanar, bu yüzden kendimizi fazlaca endişeli hissederiz: bunun sebeplerinden biri geri hareket, diğeriyse [Güneş’le kavuşumuna yaklaşıyor olmasından]yanıyor olmasıdır.
Merkür de geri harekette vesvese verir ve o da yanar, ancak geri gidiyor ve yanıyor olmaktan Venüs kadar etkilenmez.

SATÜRN

“Satürn, yıldızların öğretmeni,
bilgeliğe giden yolun otoriter komutanı” Ünlü bir spiritüel öğretmenin tabiri ile; Satürn görev ve sorumluluk aklı kontrolde tutan bir barajdır. Ezoterik ‘’Ruhsal’’ Astrolojide yıldızların öğretmeni olarak tanımlanır. Mitoloji’ deki adı Kronos’tur. Ruhsal gelişimimizi karşılaştığımız zorlayıcı olaylar karşısında takındığımız tutumu aldığımız dersleri temsil etmektedir. Satürn diğer gezegenlere göre disipline eden zorlayan testlerden geçiren bir komutan gibidir. Bizleri zorlar sınar disipline eder ve kendi gerçeğimize ulaşmamızı sağlar. Bunu başardığımız anda ise mükafatı oldukça büyük ve muhteşem olur. Doğum haritalarımızda Satürn’ün bulunduğu ev hangi alanlarda enerjimizin engelleneceğini hangi kısıtlamalarla karşılaşabileceğimizi göstermektedir.Satürn doğum haritamızda hangi evde bulunuyorsa orada kendimizi güvensiz hisseder zorlu deneyimlerden sonra kendimizi keşfeder zümrüdü anka kuşu gibi küllerimizden yeniden doğarız.

SATÜRN: Yıldızların öğretmeni Satürn yıllara göre ‘’R’’geri harekette bulunur 4 ila 6 ay sure ile bu konumda kalır. Satürn doğum haritamızda ‘R’ hareketini hangi evde gerçekleştiriyorsa o evle ilgili konularda Yaşamdan aldığımız dersleri değerlendirmemiz tepki ve davranışlarımızı kontrol altına almamız olgunlukla davranışlarımızı belirlememiz kontrollü olmamız gereken zamanlar geçmişte yaşanan pişmanlıklara bir yenisini daha eklemek istemiyorsak bu sürede aldığımız dersleri yaşamımıza aktarmalıyız.
25 Mart 2016 da Yay burcunda 'R' Satürn

13 Ağustos 2016 da Yay burcunda Doğru gitmeye başlayacak.

19 Kasım 2016 da 'R' Satürn

MERKÜR
İletişimin gezegeni Merkür yılda 3 kez ‘’R’’ Geri harekette bulunur. Daha doğrusu durağanlaşır, Gözlemlendiğinde geri gidiyormuş gibi görünür ve iletişimle ilgili konularda gecikme ve aksamalara sebep olur. Bu dönemlerde gözden kaçan ayrıntılar problemlere neden olabilir. Yanlış anlaşılmalar buna bağlı tartışmalar elektronik eşyalarda sorunlar maillerin zamanında yerine ulaşmaması kontrat sözleşme gibi konularda gecikme ve aksamalar yaşanabilir. Kişisel doğum haritalarınızda Merkür hangi evde ‘’R’’ hareketini gerçekleştiriyorsa o evi temsil eden konularda iletişimle ilgili problemler yaşayacağınızı ve dikkatli olmanız gerektiğini gösterir.

MARS
Savaşın tutkunun cesaretin gezegeni Mars geçişleri ve ‘’R’’ hareketi, Mars bireysel olarak enerjinin kişisel teşebbüslerimizin gezegenidir. Mars geri hareketinde motivasyonumuz düşebilir isteklerimize ulaşmak’ta başkalarından kaynaklanan gecikmeler engeller hakimdir. Telaşa kapılmadan bu sure içinde var olan şartları korumak sakin ve duyarlı davranmak olası pek çok problemin önüne geçecektir. Kişisel doğum haritalarınızda Mars hangi evde ‘’R’’ hareketini gerçekleştiriyorsa o evle ilgili konularda enerjinizi dengelemeli öfkenizin aklınızın önüne geçmesine izin vermemelisiniz..
17 Nisanda 'R' Yay burcunda geri hareketine başlayacak.

VENÜS
Bu gezegen sevgi ve muhabbetin sosyal etkilerin ve güzelliğin gezegenidir. Retro ‘’R’’ geri harekette olduğunda kişi sevgisini ne kadar güçlü olursa olsun her zaman gösteremez. Gösterebilmek güçtür. Kişi oldukça utangaçtır. Kişisel doğum haritalarınızda Venüs hangi evde ‘’R’’ hareketini gerçekleştiriyorsa o evle ilgili konularda duygular ifade edilemez ve sevgi sosyal etkinliklerle ilgili konularda karamsarlığa aksiliklere neden olur.

PLUTON
Dönüşüm endişe bitiş ve başlangıçlar karanlıktan aydınlığa geçiş ölüm ve doğumun gezegeni… 18 Nisan da Oğlak burcunda ‘’R’’ geri hareketine başlayacak 27 Eylülde ‘’D’’ doğru hareketine devam edecek… Retro sure içinde kişisel doğum haritalarınızda hangi evde ilerliyorsa o yaşamsal alan ile ilgili karışıklıklar söz konusu olacaktır ve yaşananları kendi başınıza çözümlemeniz gerekececektir…

Dr. Astrolog Şenay Devi
Gökler rehberiniz yolunuz ışık olsun.

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık