Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Merkür Cazimi ''Merkür Güneş'in Önünden Geçecek

Merkür bugün 7 saat boyunca Güneş’in önünden geçecek. Merkür, Türkiye saatiyle 12:12 ile 19:24 arasında dünya genelinde Güneş'in önünde küçük bir siyah nokta olarak gözlemlenecek. Benzer bir geçiş 13 yıl önce gözlemlenmişti. Merkür, Güneş Sistemi'nin en küçük gezegeni. Çapı 4 bin 880 kilometre. Dünya'nın çapı ise 12 bin 700 kilometre. En büyük gezegen ise 143 bin kilometre çapıyla Jüpiter. Yani Merkür'den neredeyse 30 kat daha büyük. Merkür, Güneş'e en yakın gezegen. Yaklaşık 60 milyon kilometre mesafede bulunuyor. Dünya ise Güneş'ten 149 milyon kilometre uzaklıkta. En uzak gezegen Neptün ise 4 milyar 480 milyon kilometre mesafede yer alıyor. Merkür, Güneş'e çok yakın olduğu için Güneş etrafında en kısa sürede dönen gezegen aynı zamanda. Bir turu 88 günde tamamlıyor.

Merkür'ün Güneş'e yakınlığı göz önünde bulundurulunca, sıcaklığın 427 santigrat dereceye kadar ulaşması şaşırtıcı değil. Ancak Güneş'e dönük olmayan yüzünde ısı -173 dereceye kadar düşebiliyor. Bu aşırı ısı farkının nedeni ise ultra ince atmosferi. Astrolojik olarak MERKÜR CAZİMİ Cazimi Güneş'in "KALBİNDE" Anlamına gelir. Güneş ile bir arada olan gezegenler için kullanılan bir Ortaçağ astroloji terimidir.

Cazimi Arapça da "KRALIN KALBİ" anlamına gelir. Yunan ca EGKARDİOS tam anlamıyla "KALBİNDE" anlamına gelir. (ἐγκάρδιος).

Yunan terim ve kavramı 6 veya 7. yüzyılda yaşamış Mısır Rhetorius'un, çalışmalarında ilk kez görünür. Daha sonra bu kavram 9. yüzyılda Sehl ibn Bişr çalışmalarına Arapça olarak karşımıza çıkmıştır. Son olarak Guido Bonatti çalışmalarında örnek olarak 12. ve 13. yüzyıllarda Ortaçağ Latin eserlerin de vardır. Bu kavramının astrolojik önemi, gezegenler için iyileştirmede ve güçlendirme faktörü olduğudur.

Bu özel gök olayı özellikle Boğa burçlarına Venüs ve Boğanın etkili olduğu konularda güçlenme ve istikrara neden olacak. Güzel düşüncelerinizin hayata geçmesi dileği ile..

Gökler rehberimiz yolumuz ışık olsun.
Dr. Astrolog Şenay Devi

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık