Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Çin Astrolojisi Nedir? Çin Burçlarının Özellikleri Nelerdir?

ÇİN ASTROLOJİSİ NEDİR?
Çin astrolojisinin temelleri binlerce yıl öncesine dayanır. Çin astrolojisinde antik çağ Çin takvimi esas alınır. Bunun dayandığı sistemde Ay’ın devirleri ile Güneşin kısmi hareketlerine göre yapılan hesaplamalardır. Bu yönden batı astrolojisi ile derin ayrılıklara sahiptir. Çin astrolojisi yönteminde Güneş ve Ay’ın devir hesaplarının yanında geleneksel Çin felsefesinin 5 elementine dayanan olumlu ve olumsuz görünümler içinde 12 sembolik hayvan yılı ile tanımlanan bir sistem kullanırlar. Klasik astrolojide olduğu gibi Çin astrolojisinde takımyıldızlara insanların davranışlarını betimleyen mitolojik yakıştırmalar verilmez. Bu Doğu bilgeliğinin temeli Taoizm’den kaynaklanmaktadır. Bu felsefenin temel inanışında evrenin iki zıt güç arasındaki sonsuz çekişmeden oluştuğu var sayılır. Erkek ve dişi kutuplarının simgelenmesi ile açıklanan iki zıt güç Yin ve Yang olarak kabul edilir. İki temel gücün temsilcileri ise Güneş ve Ay olarak belirtilmiştir. Güneş yangdır ve ruh bulut sınıfındadır. Ay ise yindir. Beyaz ruh olarak adlandırılır. Yang gök Yin ise dünya anlamına gelir. Geri kalan beş elementin eklenmesi ile Çin Astrolojisinin temel yapısı kavranmış olur. 12 Çin burcu beş element odun ateş toprak metal ve su tarafından yönetilir. Her bir element tarafından yönetilen süreçler ele alınırsa, her burç 60 yıllık ara ile gelir ve bu nedenle Çin takvimi 60 yıllık periyot temeline dayanır. Çin Horoskopu on iki burca bölünürken, yapıcı ve yıkıcı haliyle on element koluna ayrılır. Artı ve eksi olarak. Bunların yanında antik Yin ve Yang kavramlarının eklenmesiyle klasik Çin horoskopu ortaya çıkar ve hayvanlar dairesi olarak adlandırılır. Çinliler dünyanın hem en eski astrologları hem de en büyük astronomları olmuştur. Astronomi ve Astrolojiyi ayrı kavramlar olarak görmediklerinden hepsine astrolojik bir anlam vermişlerdir. Çin Astrolojisinde burçlar her sene Ocak ayının sonunda veya Şubat ayında değişir. Bir yıl boyunca aynı burç devam eder.

ÇİN ASTROLOJİSİNE GÖRE BURÇLAR

Batıdaki hayvan sembolizminde olduğu gibi Zodyak ın hayvanları Çin folkloru tarafından onlara verilen karakteristikleri yansıtır. Çin efsanelerinin kahramanlarıdır. Efsaneye göre Buddha ölmeden önce tüm hayvanlarla vedalaşmak ister ve onları davet eder. Çin Zodyak’ı da davete ilk gelen hayvanla sıralanır.

ÇİN BURCUNUZU TABLOMUZDAN ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

ÇİN BURÇLARI ve ÖZELLİKLERİ

FARE YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Mavi, altın, yeşil
Şanslı Numaraları: 2, 3,
Şanslı Çiçek: Zambak, Afrika menekşesi

ÖZELLİKLERİ:

Pratik keskin zekâlı, becerikli çok yönlü .
Güçlü sezgi ve hızlı akılcı tepkileri ile, her zaman kolayca yeni bir ortama uyum. Sağlarlar. Zengin hayal gücü ve keskin gözleme sahip olduklarından fırsatları iyi değerlendirme yetisine sahiptirler. Fare insanları güçlü merak duyguları ile pek çok konuda kendileri geliştirip ilgi duydukları alanda söz sahibi olabiliriler.

Fare burcu kadınlar akıllı ve güzel. Olurlar. Onlar hızlı zihinleri ve hünerli ellere sahiptirler.
Geliştirmesi gereken özellikleri: Aşırı meraklı halleri başlarının sıklıkla derde girmesine neden olabilir. Bencilliklerini geliştiremedikleri takdirde ikili ilişkilerde mutlu olmayı başaramazlar.

Şanssız renk: sarı, kahverengi
Şanssız numaraları: 5 ve 9
Şanssız yönü: Güney ve güneydoğu

ÖKÜZ YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Yeşil, beyaz, sarı
Şanslı Numaraları: 1, 4
Şanslı Çiçek: Lale, gündüz sefası, şeftali çiçeği

ÖZELLİKLERİ:

Çalışkanlık, Güvenilirlik onların temel özellikleridir. Kararlı dürüst bir doğaya sahip vatan sever idealist inşalardır. Ailevi değerleri onlar için her şeyden önemlidir. Öküz Burcu kadınlar çocuklarının eğitimine büyük önem verirler. İstek ve arzularına ulaşmak için büyük bir sabırla hareket ederler ve eninde sonunda emellerine kavuşurlar. Zayıf yönleri kendilerini yeterince iyi ifade etmekte zorlanırlar ve oldukça inatçı bir doğaya sahiptirler.

Şanssız Renk: Mavi
Şanssız numaraları: 5 ve 6
Şanssız yönü: güneybatı

KAPLAN YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Mavi, gri, turuncu, beyaz
Şanslı Numaraları: 1, 3, 4
Şanslı Çiçek: Sarı zambak

ÖZELLİKLERİ

Cesur, Kendinden emin ...
Kaplan yılında doğan insanlar, cesur, rekabetçi, kendine güvenen kişilerdir. Çevreleri tarafından sevilen ve aynı zamanda çekinilen insanlardır. Aynı zamanda aceleci ve çabuk sinirlenen bir tabiata sahip olurlar. İnatçı ve sert tavırları en dikkat çekici özelliklerinin başında gelir. Lider ruhlu insanlardır. Sevgileri de öfkeleri de çok şiddetlidir.

Şanssız renkler: Kahverengi
Şanssız numaraları: 6, 7 ve 8
Şanssız yönü: Güneybatı

TAVŞAN YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı renkler: Mavi, kırmızı, pembe, mor
Şanslı numaraları: 3, 4, 6
Şanslı çiçekler: Zambak ve yasemin

Sakin, Zarif son derece zeki inatçı melankolik aşırı gizliliğe önem veren yapıda kişilerdir. Hoş gülümsemeleri ile daima etkileyicidirler. Yaptıkları her işi en ince ayrıntısına kadar düşünerek yapar ve başarılı olurlar. Başkalarının kendilerini eleştirmesinden hoşlanmazlar. Duygularını kolay ifade edebilen kişiler değillerdir.

Tavşan doğumlu bayanlar saf bir kalbe sahip olurlar ve sezgileri oldukça güçlüdür.

Şanssız rengi: Koyu kahverengi, koyu sarı, beyaz
Şanssız numaraları: 1, 7 ve 8
Şanssız tarifi: Kuzey, Batı ve Güneybatı

EJDERHA YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Altın, gümüş, grimsi beyaz
Şanslı Numaraları: 1, 6, 7
Şanslı Çiçek: Aloevera

Ejderha doğumlular son derece akıllı asabi hırslı ve hakimiyet kurma çabası içinde kişilerdir. Çin burçlar kuşağının en hayati ve güçlü temsilcisidir. Antik çağda, insanlar Ejderha hâkimiyetinde dünyadaki her şeyi kontrol edebileceklerine inanırlardır. Doğuştan gelen cesaret azim ve coşkulu yapıları ile bulundukları her yerde dikkat çekerler. Ejderha doğumlular aşk hayatlarında çok çabuk agresifleşip istediklerini yaptıramadıklarında kibirli davranışlar içine girebilirler.
Şanssız renkler: Mavi, yeşil
Şanssız numaraları: 3 ve 8
Şanssız yönü: Kuzeybatı

YILAN YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Siyah, kırmızı, sarı ve
Şanslı Numaraları: 2, 8, 9
Şanslı Çiçek: Orkide ve kaktüs

ÖZELLİKLERİ:

Akıllı, hüküm ve hikmet sahibi.
Çin kültüründe, Yılan 12 zodyak sıralaması arasında en esrarengiz hayvandır. Suskun kendi yargı ve inançlarına göre yaşayan bilge ruhlu sezgileri olağanüstü güçlü hedeflerinin peşinden kararlılıkla giden insanlardır. İletişim kabiliyetleri gelişmiş ruhsal ve matematiksel zekaları yüksek zeki bilgelerdir. İş ve özel yaşamlarında olağanüstü sabırlı bir yapıları vardır. Duygusal olarak yaralandıklarında tek başına kalmayı tercih eder ve kendileri izin vermediği sürece kimse ile iletişime geçmezler. Daima kıskanılır ve merak edilirler bu yüzden sıklıkla gizli ve açık düşmanlıklarla karşılaşırlar.

Şanssız rengi: Kahverengi, altın, beyaz
Şanssız numaraları: 1, 6 ve 7
Şanssız yönü: Kuzeydoğu ve Kuzeybatı

AT YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Sarı ve yeşil
Şanslı Numaraları: 2, 3, 7, ve bunları ihtiva eden sayılar (23 ve 37) gibi.
Şanslı Çiçek: Zambak ve yasemin

ÖZELLİKLERİ:

Aktif, Enerjik
At yılı doğumlu kişiler son derece aktif ve enerjik bir tabiata sahiptirler. Kalabalıklar içinde olmayı severler siyaset spor tiyatro sinema toplantı ve gösteriler onların vazgeçilmeleridir. Hazır cevap bencil ve sahiplenicidirler. Onların hayatında her şey ya hep ya hiç şeklinde ilerler. Duyguları değişkendir ağlarken gülebilir neşeli iken bir anda öfkeli bir hale bürünebilirler. Güvenilmek onlar için fazlası ile önem taşır. İş ve özel yaşamlarında kolay kolay güvenemediklerinden dolayı sıkıntılarla karşılaşırlar. Geliştirmeleri gereken yönleri herkesi mutlu etmeye çalışırken kendilerine zarar verme alışkanlıklarıdır.

Şanssız renk: Beyaz, mavi
Şanssız numaraları: 1, 5, ve 6,
Şanssız yönü: Kuzey ve Kuzeybatı

KEÇİ YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: Kahverengi, kırmızı, mor
Şanslı Sayılar: 2, 7
Şanslı Çiçek: Karanfil, Çuha çiçeği

ÖZELLİKLERİ:

Sakin, Nazik ...
Keçi bir yılı doğan kişiler genel olarak nazik, utangaç, sempatik, dostane ve iyi kalpli ve adalet duygusu güçlü inşalardır. Aşırı hassas doğası duygusal konularda çok çabuk kırılmasına ve incinmesine neden olabilir. Güçlü yaratıcılık azim ve çalışkanlıkları ile iş hayatlarında profesyonelce yeteneklerini ortaya koyarlar. İlgi odağı oldukları anda geri planda kalma eğilimleri vardır ve sosyal ilişkilerinde ilk adımın daima karşı taraftan gelmesini beklerler.

Şanssız renkler: Yeşil, mavi ve siyah. Keçi yılı doğumlular bu renkleri giymekten kaçınmalısınız.
Şanssız numaraları: 4 ve 9
Şanssız yönü: Güneybatı

MAYMUN YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı numaralar: 4 ve 9
Şanslı renkler: Beyaz, mavi, altın
Şanslı çiçekler: Krizantem, mersin
Şanslı yönü: Kuzey, kuzeybatı, batı

ÖZELLİKLERİ:

Esprili ve Meraklı
Maymun bir yılında doğan kişiler zeki, esprili, ve çekici bir kişiliğe sahiptir. Aşırı hareketli kişilerdir. Kötü niyetleri olmamasına karşın bazı şakaları başkalarının duygularını incitebilir. Yaramaz çocuk gibi yerlerinde duramayan yapıdadırlar. Hızlı öğrenen kurnaz bazen de fırsatçıdırlar. Kolay kolay güvenmezler ve karşılarında ki kişileri defalarca testten geçirirler. Doğaya düşkün ve duyarlıdırlar. Zeki olmalarına rağmen yeteneklerini ortaya koymakta zorlanırlar ve başarıyı yakalamaları güç bir hal alır.

Şanssız renkler: Kırmızı, pembe
Şanssız numaraları: 2 ve 7
Şanssız tarifi: Güney, Güneydoğu

HOROZ YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı Renkler: altın, kahverengi, sarı
Şanslı Numaraları: 5, 7, ve 8
Şanslı Çiçek: Gramofon çiçeği zambak

ÖZELLİKLERİ:

Duyarlı, Çalışkan
Horoz bir yılı doğumlular çalışkan becerikli cesur yetenekli kendilerinden ve yeteneklerinden emin kişilerdir. Horozlar her zaman kalabalığın arasında dikkat çeken aktif eğlenceli ve popüler insanlardır. En temel özellikleri açık sözlü, konuşkan, dürüst ve sadık olmalarıdır. Onlar ilgi odağı olmak ister ve her zaman çekici ve güzel görünürler. Horozlar konuşurken başkalarının onları dinlemelerinden hoşlanır ve şımartılmayı beklerler. Strese girdikleri anda ise son derece karamsar ve mutsuz olurlar.

Şanssız Renk: Kırmızı
Şanssız numaraları: 1, 3 ve 9
Şanssız yönü: Doğu

KÖPEK YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı numaraları: 3, 4, 9
Şanslı renkler: Kırmızı, yeşil ve mor
Şanslı çiçekler: Gül, orkide

ÖZELLİKLERİ:

Sadık, Dürüst ...
Köpek yılı doğumlu kişiler sadık ve dürüst, sevimli nazik, temkinli ve ihtiyatlı yapıdadırlar. Sadakat ve samimiyet duyguları oldukça güçlüdür. Güvenip güvenildikleri takdirde sevdikleri için ellerinden gelen her şeyi içtenlikle yaparlar. İletişim konusunda zorlanırlar. İnatçı ve eleştiriden hoşlanamayan yapıları iş ve özel yaşamlarında başlarının ağrımasına neden olur. Aileleri her şeyin üstündedir onlar için . Korkuları yükseldiği anda karmaşık duygulara kapılır ve endişelerinden dolayı kendilerini doğru sözlerle ifade edemezler. Köpek yılı doğumlu kişiler her zaman başkalarına yardım etmek için hazırdırlar. Kurnaz insanlar tarafından ihanete uğrayabilir iyi niyetlerinin kurbanı olarak sert deneyimlerle olgunlaşırlar.

Şanssız renkler: Mavi, beyaz, altın
Şanssız numaraları: 1, 6 ve 7
Şanssız yönü: Güneydoğu

DOMUZ YILI DOĞUMLULAR:

Şanslı numaralar: 2, 5, 8,
Şanslı renkler: Sarı, gri, kahverengi, altın
Şanslı çiçekler: Ortanca ve papatya
Şanslı yönü: Doğu ve güneybatı

ÖZELLİKLERİ:

Merhametli, Cömert ...
Domuz yılı doğumlu insanlar son derece çalışkan, merhametli ve cömert bir tabiata sahiptirler. Güçlü konsantrasyona sahiptirler hedeflerine bir kez odaklandıklarında kendilerini adarcasına çalışır ve istediklerini elde ederek başarıyı yakalarlar. Domuzlar nadiren başkalarından yardım isterler. Domuzlar hile yalan bilmezler bu yüzden kolayca kandırılırlar. Özel yaşamlarında ise aşık olduklarında çocuklaşır ve ilişkilerini sahiplenerek hayatlarının merkezine alırlar.

Şanssız renk: Yeşil, kırmızı, mavi
Şanssız numaraları: 1, 7 ve 8
Şanssız yönü: Güneydoğu

Dr. Astrolog Şenay DEVİ
Gökler rehberiniz yolunuz ışık olsun.

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık