Burç Yorumları ve Analizleri

Astrodeha

Ay Burcu Mucizesi Ayın Astrolojideki Yeri ve Önemi

Mitolojide Ay tanrıçası ARTEMİS
Roma'daki adı Diana, Zeus ile Leto’nun kızı. Phoebe olarak da bilinir. Yunan Güneş tanrısı Apollon’un ikiz kız kardeşi Artemis Ay tanrıçaları Selene ve Hekate ile birleşmiştir. Vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçası. Bakire Ay tanrıçası Artemis Yeni AY. Olgun Selene Dolunay, gizemli Hekate ise Ay’ın karanlık yüzüdür.

Hayatın, aşkın ve sağlıklı yaşamın sırrını siz de çözün

“AY BURCU” MUCİZESİ!
KARANLIK GECEYİ AYDINLATAN BEYAZ ve MAVİ IŞIĞIN HARMONİSİNDE RUHUMUZUN DERİNLİKLERİNE DOKUNAN AŞK’a SEVDA’ya İLHAM VEREN AY.

Gece göğündeki Ay tüm “MİT”∗lerde aydınlanmanın sembolü olarak kabul edilmiştir. Güneş gibi Ay’da ölüm ve doğuş ile ilgili olduğu gibi suları da kontrolünde tutar ve bereketin simgesidir. Rüyaları da Ay yönetir. Ay’ın gökyüzündeki yolculuğu ve sürekli değişen biçimi ilk toplumlara insan yaşamının döngüsü için güçlü bir simge ilham kaynağı olmuştur. Yeni aydan Dolunaya her haline özel bir anlam atfedilmiştir. Denizler de oluşan Gelgitler hava durumu genel hayatı ve insanın kaderini yönettiğine inanılmıştır. Ay’ın Dolunaydan küçülerek Yeniaya dönmesi sürekli büyüyüp küçülmesi doğum yaşam ölüm ve yeniden doğusun simgesidir. Büyüyen hilal gelişmeyi temsil ederken küçülen Ay ölüm’le ilişkilidir.

∗ "Mit" sözlük anlamı " Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos" (tdk)

Yaz gündönümünün Yengeç ’’Crab’’ burcunda gerçekleşir. Mısırlılar ona Lamellicornes ailesinden bir böcek olan skrab, Bokböceği derlerdi ve bu böcek İLAHİ HAYATIN sembolü olarak kutsaldı. Yengeç takımyıldızının bu hayvan tarafından sembolize edilmesinin nedeni açıktır. Güneş buradan geçerken Zodyak kuşağından aşağıya iner. Yengeç her şeyin yüce anası doğanın hayat güçlerinin patroniçesi ‘’AY’’ın evidir. Yunan mitolojisinde Ay tanrıçası Diana’ya Dünyanın Anası denir. Richard Payne Knight şöyle ifade eder. ‘’Okyanusun sularını çektiği ve ittiği için AY doğal olarak rutubetin yöneticisi, kadınların doğasını güçlü bir şekilde etkilemesi dolayısı ile beslenmenin ve pasif üremenin patroniçesi ve düzenleyicisi olarak kabul edilmiştir. Ay kendisinin alt kişileştirmeleri olan su perilerini okyanustan aldığı zaman bir deniz yengeci ile sembolize edilmiştir. Çünkü yengeç sakatlanmış ve yaralanmış bacaklarını bedeninden koparmak ve yerine yenisi çıkarmak gibi çok özel bir yeteneğe sahiptir. (The Symbolical Language of Ancient Art and Mythology.) Paganlarda Ay’ı bütün hayatın kökeni olarak kabul ederler. İslam da ise Yıldız ilmi İdris peygambere verilmiş Türk İslam kültüründe aynı zamanda İSLAM HALİFESİ olan padişahlar tarafından 17.nci yüzyıl başından 19.ncu yüzyıl sonuna kadar devlet yönetiminin bir parçası olup resmi olarak kabul görmüştür. Türk İslam kültüründe Camilerin minarelerinde hilal şekli vardır. Oruç hacca gitme zamanları ay takvimine göre belirlenir. Üç aylar olarak geçen aylar da ay takvimine göre hazırlanır. Kutsal geceler ve kandillerde ay takvimine göredir. Yine Namaz vakitleri de, A y'a göre ayarlanır. Ay tüm türk islam motiflerinde hatta onun öncesi şaman Türkler’inde fazlası ile önem taşımış Yeni Ay ve Dolunaylarda çeşitli ritüellerle şifa çalışmaları yapmışlardır. Ayrıca Osmanlı başta olmak üzere tüm Türk kültüründe Hilal kutsal otorite ve dirilişin simgesidir. Beş köşeli yıldız ile birlikte olduğunda Cenneti sembolize eder. Maya Roma Çin Musevi Kelt ve İslam takvimleri de Ay döngülerini temel alır.

UMAY ANA

Türk mitolojisinde doğum ve bereketin sembolü olan en önemli kutsal varlıktır. üİslami Menkıbelerde de Erenler Kuş Kılığına girer. Tanrıça Umay Ana Gümüş saçlı ve kanatlı bir kadın olarak tasvir edilir. Hayat Ağacı İkonografilerinde, dallarında ruhları sembolize eden kuşlar görürüz. Hayat Ağacı ile ilişkilendirilen Umay Ana, Süt Ak Göl'den getirdiği ruhu çocukların ağzından damlatır.
İnsanlar bilgilerini Güneş’ten, Ay’dan ve Yıldızlardan almalılar. Ralph Waldo Emerson

Ay’ın Temsil ettikleri;

Günü: Pazartesi

Sayıları: 2,12,22

Madeni: Gümüş

Renkleri: Gümüş Beyazımsı gri Açık pembe Violet Fildişi Krem

Çiçekleri: İnci çiçeği Nilüfer Beyaz zambak Mor sümbül
Ay’ın Yansımaları
Anne, dişilik, zihin ; Sağduyu ve hafıza ; Bilinci geliştirmek, toplumsal ilişkiler ; Duygular, genel olarak mutluluk (zenginlik, talih, ün ve şöhret) ; Yaşamda yükselmeler veya düşmeler ; Can sıkkınlığı, dengesizlik ; Güzellik, romantizm, duyarlık ; Süt, tahıl ve sıvılar ; Büyüme (çocuk sağlığı), verimlilik ; Aşçılar, hemşireler ve gıda çalışanları ; Görme kuvveti, Göğüsler, rahim ve beyin ; bnci, gümüş, kuzeybatı yönü, Pazartesi, adet dönemi.

Bilge insan yıldızların efendisidir.

Thomas AQUINAS

Doğduğumuz an Güneş nasıl bir burcun içinde yer alıyorsa Ay’da bir burca yerleşmiştir. Kitabımızın tablolar kısmında Gün Ay Yıl olarak doğum bilginizle doğduğunuz an Ay’ın hangi burçta olduğunu öğrenebilirsiniz. Ay doğum anında içinde olduğu burcun özelliklerini alır ve biz duygularımızı Ay burcumuzun belirlediği şekilde yaşama yansıtırız. Astrolojiden sağlıklı bir şekilde faydalanmak istiyorsak mutlaka Güneş Ay ve Yükselen burcumuzu öğrenmeli ve Günlük aylık yıllık yorumları 3nü birlikte okuyarak değerlendirmeliyiz. Astroloji’de Ay Anne dişilik duygular bilinçaltı romantizm kadınlar sıvılar göğüsler rahim bedende organların düzeni ritm Ay’ın kontrolündedir. Özellikle Yeni Ay ve Dolunay zamanlarında üniversite hastanelerinde yapılan bilimsel tetkiklerde ortaya konulan bir gerçek olarak akıl sağlığımız öfke ve saldırganlığın dengesizliğin bu etki altında ortaya çıktığına dikkat çekmektedir. Çocukluk çağımız ve Olgunluk çağımızın başlangıç dönemini yine Ay yönetir.

Ay herşeyden önce sağlığımızla ilişkilidir özellikle kadın sağlığı ile. Ezoterik ‘’RUHSAL’’ Astroloji’de yedi yıllık devreler insan doğumundan itibaren başlayarak her bir devre belirli bir gezegen tarafından yönetilir.

1) Devre Ay, 2) Devre Merkür, 3) Devre Venüs, 4) Devre Güneş, 5) Devre Mars, 6) Devre Jüpiter, 7)

Devre Satürn; Olarak sıralanmaktadır.

1) Birinci devre Ay tarafından yönetilir ve doğumdan itibaren 7nci yaşa kadar sürer. Yaşamımızın ilk dönemi çocukluğumuz Ay’ın yönetimindedir. Ay devresinde çocuk her şeyi yansıtarak taklit ederek öğrenir. Ay ayrıca dişilik ve annelik gezegenidir. Anne çocuğun ruhsal gelişiminin mimarıdır. Ay dişi bir güçtür.. Bir erkeğin yaşamındaki kadınları Ay burcu belirler. Bu kadın anne kız arkadaş kardeş abla, Ya da eş olabilir. Erkeklerin haritasında Ay burcu kadınlarla ilgili düşünceleri kadınlarla olan duygusal bağlarını belirler. Horoskopta Ay sevdiği bir burçta ve uyumlu açılar yapıyorsa anne evladına oldukça düşkün ve anlayışlıdır. Çocukla Anne arasında çok özel ve güçlü bir bağ vardır. Ay doğum anında sert açılara sahipse anne baskın aşırı kontrolcü bir yapıda olabilir. Ay horoskopta 4ncü evimizi ve yengeç burcunu yönetir.

Ay ve Duygular:

Ay duygusal hayatımızın davranışlarımızın göstergesidir. Ruh Bilinçaltımız ve duygusal konularda kendimizi savunma tarzımız Ay burcumuza göre şekillenir.

Ay Ateş grubu burçlarına yerleşmişse: KOÇ ASLAN YAY
Ateş grubu burçlarına yerleşmiş Ay’da kişi duygusal olarak kırıldığında şiddetli tepkiler verecektir. Sevgisi de hiddeti’de şiddetlidir...

Ay Hava grubu burçlarına yerleşmişse: İKİZLER TERAZİ KOVA
Hava burçlarından birine yerleşmiş Ay’da kişi duygusal konularda çözüm odaklı ve kırıcı olmayan yaklaşımlar sergiler. Konuşarak anlayışla her şeyin aşılacağı düşüncesindedir...

Ay Toprak grubu burçlarına yerleşmişse: BOĞA BAŞAK OĞLAK
Toprak grubu burçlardan birine yerleşmiş Ay’da kişi duygusal konularda oldukça sabırlı ve dayanaklıdır tepkilerini kontrol altında tutar fakat patladığında da tepkisi oldukça sert olacaktır.

Ay Su grubu burçlara yerleşmişse: YENGEÇ AKREP BALIK
Su grubu burçlardan birine yerleşmiş Ay’da kişi duygusal konularda duyguları en yoğun haliyle yaşayan tutkulu bir yapıdadır. Sahiplenme duygusu da kaybetme duygusu da çok güçlüdür. Alıngan yapısı ile çok çabuk kırılır ve tepkisini hemen belli eder..

Ay manyetik bir güce sahiptir. Bu etki denizlerde gel git olaylarına neden olur. Duygusal geçişlerimiz gün içinde değişen hallerimiz Ay’la ilgilidir. Ay burcumuz ikili ilişkilerimize özel yaşamımıza ışık tutar.... Batı Astrolojisinde Güneş doğum haritasının kalbiyken Vedic Hint Astrolojisinde Ay büyük önem taşır.
Astroloğu olmayan bir kral babası olmayan bir çocuğa benzer. ATHARVA VEDA

Ay ve Verimlilik:

Ay, büyümeyi gelişimi verimliliği temsil eder. Ay yaratılan ve büyüyen her şeyle ilgilidir. Bir bebeğin doğması gelişimi büyümesi emek verilen bir işin zamanla büyüyerek başarıya ulaşması gibi. Severek sabır ve emekle yaptığımız her şey Ay’la ilişkilidir. Ay yeryüzündeki tüm canlıları etkiler. Yapılan pek çok bilimsel araştırmada; Yeni Ay’dan Dolunaya kadar olan devrede hayvanların beslenmeleri daha verimli olup kilo aldıkları saptanmış Yine Dolunaydan sonraki süreçte kilo verdikleri tespit edilmiştir. Bu etki insanlar içinde geçerlidir. Kilo problemi yaşayan herkes; Kadınların ve sıvıların temsilcisi Ay’ın enerjilerinden faydalanabilir. Ay’ın konumu bize bu konuda fazlası ile yardımcı olacaktır.

AY KONAKLARI

Cennetteki yıldızlar şarkı söylerler. Ama sadece onu duyacak kulağı olanlara.
Pythagoras

YENİ AY: Bırakmak istediğimiz alışkanlıklarımız için en uygun zaman Yeni Ay’dır. Özellikle Koç burcundaki yeni Ay enerjisi bu konu için idealdir.

BÜYÜYEN AY FAZI: Ay ışığının büyüme dönemi yaklaşık 14 gün sürer ve ardından Dolunay başlar. Büyüyen Ay alma ve büyüme fazıdır. Pozitif etkiler toplanır ve depolanır. Dolunay kadar olmasa da duygusal konularda kontrolümüz zayıftır. Hassasiyetin yüksek olduğu günlerdir. Bu dönemde bedenimizi güçlendirmeliyiz. Bağışıklık sistemimizin zayıf olduğu günlerdir.

DOLUNAY: Ay 28 günlük turunun yarısını tamamlar . Dolunay günlerinde sorunlar duygusal ruhsal gerginlikler huzursuzluklar tartışmalar yoğunluk kazanır. Negatif enerjiler çarpışmaktadır etrafımızda; Bedenimizde yağlanmamızın artacağı günlerdir.

KÜÇÜLEN AY FAZI: Küçülen Ay fazında güç ve enerji boşalır. Bu fazda bedenimiz güçlüdür ve gücünü kullanmaya hazırdır. Zorlanmadan enerji harcayabilir diyete başlayabiliriz bu dönemde sıvı ve toksin atmamız oldukça kolaydır.

DİYETE BAŞLAMAK İSTEYENLER: Dolunay’ın hemen ardından diyete başladığımızda olumlu sonuçlar alırız.

Avrupa’da tıp eğitimi alan hekimler Astrolojiyi de ders olarak görmektedir. Tıbbın babası HİPOKRAT “ASTROLOJİ BİLGİSİ OLMAYAN BİR HEKİMİN KENDİSİNE HEKİM DEMEYE HAKKI YOKTUR” sözünün üzerinden asırlar geçmiş; Kendisi de pek çok hastalığın tedavisinde astrolojiden faydalanmış bu sözüyle ‘de Astrolojinin önemini onaylamıştır. Kaldı ki Medikal Astroloji başlı başına bir uzmanlık konusudur. Günümüzde de pek çok doktorda Ay’ın konumu takip etmektedir. Bebekler Yeni Ay’ın ardından daha çabuk ve sağlıkla gelişirler. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kanamanın yoğun olduğu ameliyatların Dolunaydan sonra yapmanın daha uygun olduğunu açıklamışlardır, Sebebi ise bu dönemde yapılan ameliyatlarda kan kaybı olmamaktadır. Yapılan istatistiklerde; Yeni Ay’la Dolunay arasında yapılan ameliyatlarda daha fazla kan kaybı olduğu anlaşılmıştır. Yine yapılan araştırmalar, Yeni Ay’dan itibaren doğumlarda artış olduğunu da ortaya koymuştur. Dolunaydan sonraki doğumlarda sorunlar daha fazladır. Bu süreçte bebeklerde sağlık sorunları ve ölümler diğer zamanlara göre daha fazladır. Doğduğumuz anda Ay’ın konumu çok önemlidir, Yeni Aydan itibaren doğan çocukların diğerlerine nazaran daha zeki şanslı oldukları yine yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Dolunaydan sonra doğanların başarıyı yakalamaları için biraz daha fazla çaba sarf etmeleri gerekir. Dolunaydan sonra doğan çocuklarda son derece güçlü hafızaya sahip olurlar.

NOT: Ay burcu mucizesi kitabımdan alıntıdır. Daha fazlası için kitabımı okumanızı öneririm.

Dr. Astrolog Şenay DEVİ

  • Facebook Yorum
koç burcu
Koç
boğa burcu
Boğa
ikizler burcu
İkizler
yengeç burcu
Yengeç
aslan burcu
Aslan
başak burcu
Başak
terazi burcu
Terazi
akrep burcu
Akrep
yay burcu
Yay
oğlak burcu
Oğlak
kova burcu
Kova
balık burcu
Balık