Astroloji ile falı, Astrolog ile falcıyı karıştırmamalıyız.

İlime bilime aksi ispat edilesiye kadar saygı duyarım.

Çünkü dünyanın Öküzün boynuzları üzerindeki bir tepsi olduğunu; öküz hareket ettikçe deprem olduğunu söyleyen aynı ilim, bu gün bu söyleme safsata diyor. Ama o zamanlarda sizin bugün savunduğunuz ilmi savunanları ateşlere atıp diri diri yakıyorlardı.

bilimAncak o dönemlerde de usturlab diye adlandırılan gemicilerinde kullandığı açı ölçer ile gökyüzündeki çıplak gözle görülebilen planetlerin açıları ölçülür ve o açı konumunda dünyada insanlar üzerinde ne etkileri olduğu incelenirdi. İşte 6500 yıllık bu kayıtlar astrolojinin temel bilgileridir.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler ya Astroloji ülkemizde bilinmemekten öte yaygın olarak yanlış biliniyor. Yaygın yanlış inanışlara dayanarak astrolojinin eleştirilmesi çok büyük haksızlıktır.

Falcısı, büyücüsü, medyumu, cincisi kendine şu anki iktidarın değiştirilmesini gündeme getirdiği tekke ve zaviyeler kanunundan korkup; kendi kendilerine Astrolog ünvanını bahşederlerse; yaygın yanlış inanışta, astrolojinin fal olarak algılanması olur.

Bu astrolog olduğunu iddia edenler, yazılı basında, astroloji köşelerinde, günlük yıldız falı diye yazı yazarlarsa; toplumda yaygın yanlış anlama olması doğaldır.

Bakın bir örnek vereyim. Tarot bir deste kağıdın karılıp açılması ile bakılan faldır. Her seferinde tesadüfe bağlı olarak farklı olasılıklara göre farklı diziliş meydana çıkar. Bilimde tesadüfe yer yoktur. Tarot astroloji değildir. Faldır.

Ancak bir kişinin doğduğu koordinata doğum anındaki planetlerin açısı kaç kez o horoskop dediğimiz doğum haritası çizilerek çıkartılırsa çıkartılsın aynı olur. Değişmez. Tesadüfe yer yoktur. Dünya üzerinde ne kadar katil varsa hepsinin doğum haritasında  aynı açı kalıbı vardır. Bu bir tesadüf olamaz. 6500 yıldır Carl gustov jung ın benzerlikler yasası olarak adlandırdığı benzer olgular kayıt altına alınarak astroloji biliminin temel verileri oluşturulmuştur.

İşte gökyüzü haritası astronomidir. Tüm katillerin doğum haritasının aynı açı kalıbına sahip olması ise astrolojidir.

Tesadüfe yer vermediği için astroloji bilimdir. Umarım anlatabildim.

İşte bundan dolayı ben astroloğum diyen herkese diplomasını sorun diyorum. Bende zaten bunun mücadelesini veriyorum. Kırıkçı çıkıkçı ile ortopedi doktorunun ayırımı gibi astrologlar ile falcılar ayrılmalıdır.

Üniversitelerin bünyesinde İngiltere Amerika gibi ülkelerde Astroloji eğitimi verilmektedir.

Astrolog Şenay Hoşman Yangel